Pozycjonowanie stron WWW WordPress – Poradnik SEO

Z pewnością każdy właściciel strony internetowej zadał sobie pytanie – jak ludzie znajdą moją stronę w internecie? Przecież tych stron są miliony.

Z pomocą przychodzi optymalizacja SEO „On Page. Dbając o wszystkie czynniki, które wpływają na pozycjonowanie stron, przypodobamy się wyszukiwarkom, a te w zamian będą wyświetlać naszą stronę wyżej w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na wzmożony ruch oraz szerszy zasięg naszej witryny.

W poniższym poradniku dowiecie się na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby Wasza strona była bardziej widoczna w wyszukiwarkach. Cały poradnik jest oparty o  system zarządzania treścią – WordPress.

Spis treści

1. WordPress SEO - wstęp

Z pewnością każdy zaczynający swoją przygodę z WordPress’em może być nieco zakłopotany lub nawet nieświadomy jak ważne jest pozycjonowanie SEO.

Spokojnie, nie musisz być zaawansowanym użytkownikiem, aby sprostać wyzwaniu jakim jest SEO.

Wordpress SEO - Jak zadbać o pozycjonowanie - Poradnik

Czym jest SEO?

SEO – Search Engine Optimization, zabiegi wykonywane przez właścicieli witryn internetowych mające na celu zwiększenie atrakcyjności dla wyszukiwarek, co w efekcie podnosi pozycję strony w wynikach wyszukiwań.

Innymi słowy, jest to optymalizowanie kodu oraz formatowania strony, co ułatwia robotom wyszukiwarek poznania Waszej strony, jej tematyki i oceny ewentualnej „(za)wartości”.

Np. podczas, gdy ktoś wpisuje w Google frazę, która pasuje tematycznie do Twojej strony, to zoptymalizowanie SEO pozwoli pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwań. Twoja szansa, że ktoś kliknie w link do Twojej strony jest znacznie większa, niż gdybyście nie optymalizowali swojej witryny. Pamiętajcie, że walczycie o pozycję z setkami innych witryn, więc musicie być o krok do przodu przed konkurencją, jeżeli na poważnie myślicie o sukcesie Waszej strony.

Dlaczego SEO jest tak ważne?

Pomijając optymalizację oraz konkurencję, wyszukiwarki to Wasze główne źródło ruchu na stronie. Google wraz z innymi wyszukiwarkami używają zaawansowanych algorytmów, aby „zrozumieć” zawartość Waszej strony i odpowiednio je „ocenić”. A ocena algorytmu przekłada się na pozycje w wynikach. Niestety, algorytmy nie są jeszcze na tyle doskonałe, aby mogły dokładnie ocenić zawartość (ang. content) Waszej strony.

Dlatego tak ważne jest, aby Wasza strona była zoptymalizowana pod względem SEO. Pomaga to robotom wyszukiwarek szybciej oraz wyżej ocenić witrynę WWW. Bez tego będziecie tracić potencjalny ruch oraz klientów. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli sklepów internetowych, ponieważ to właśnie strona internetowa może być ich głównym źródłem przychodów.

2. WordPress SEO - Podstawy

SEO nie musi być trudne, wystarczy kilka podstawowych zabiegów, aby pomóc sobie w pozycjonowaniu. Tak jak mówiłem, nie musicie być zaawansowanymi technicznie użytkownikami, aby sobie poradzić. Jeżeli udało się Wam przebrnąć przez zakładanie własnej strony internetowej według poradnika subverse, to lwia część optymalizacji SEO już jest zastosowana w postaci odpowiedniego hostingu. Ale wróćmy do podstaw.

Widoczność dla wyszukiwarek

WordPress posiada wbudowaną opcję do ukrywania naszej witryny przed robotami wyszukiwarek. Zaznaczenie tej opcji dodaje tag „noindex” do całej naszej witryny, jest to ustawienie globalne. Można tego używać podczas początkowej fazy rozwoju, gdzie zajmujemy się wizualną stroną naszej witryny i nie chcemy pokazywać na wpół niedokończonej strony.

W przypadku jakichkolwiek problemów z widocznością naszej witryny, należy sprawdzić tą opcję. Po zalogowaniu do panelu admina, pasek boczny po lewej stronie – Ustawienia >> Czytanie.

Gdy strona jest gotowa do indeksowania, to opcja powinna być odznaczona, jak na powyższym obrazku.

Przyjazna struktura odnośników (linków)

Drugim ustawieniem, które można zrobić bez żadnego specjalnego pluginu, to przyjazna struktura odnośników bezpośrednich, tzw. linków.

Chodzi przede wszystkim o to, że wyrazy zawarte w adresie dają jasno do zrozumienia czego możemy się spodziewać po kliknięciu w link.

Przyjazna struktura

Od razu możemy zauważyć czego dotyczy strona

Mało przyjazna struktura

Jedyne czego możemy się spodziewać, to artykułu na bliżej nieokreślony temat. Nie możemy jednoznaczne powiedzieć, co czeka nas po kliknięciu w link.

Strukturę linków ustawiamy w Ustawieniach >> Bezpośrednie odnośniki

Najlepszym ustawieniem będzie /%category%/%postname%/

WAŻNE nie należy zmieniać struktury w momencie, gdy nasza strona jest zapełniona treścią, ponieważ wszystkie dotychczasowe linki będą zwracać ERROR 404, co negatywnie wpłynie na pozycjonowanie. Żeby naprawić zaistniałą sytuację potrzebne będzie dużo pracy oraz czasu nad przekierowaniami.

WWW czy bez-WWW

Jeżeli dopiero stawiacie pierwsze kroki i jesteście na etapie swojej pierwszej strony internetowej, to będzie musieli wybrać jedną wersję swojej strony i tej wersji się trzymać przez cały czas.

Jest to kwestia indywidualnych preferencji, nie ma to żadnego znaczenia dla SEO. Bez względu na jaką wersję się zdecydujecie, nie powinno się tej decyzji zmieniać. Ponieważ wszystkie dotychczasowe odnośniki, które kierowały do wersji www, nagle zaczną kierować do wersji bez-www i powstanie problem duplicate content, obie wersje zaczną przez jakiś czas konkurować o pozycję, może zostać również nałożona kara i usunięcie z wyników wyszukiwań. A to już ma ogromne znaczenie dla SEO.

WordPress SEO - Yoast

Jedną z niewątpliwych zalet WordPress’a jest fakt, że jest wtyczka dosłownie na wszystko, co przyjdzie Ci do głowy (w ramach rozsądku ; ) ).

Jeżeli chodzi o plugin SEO, to wybór padł na Yoast SEO. Jest najbardziej popularną wtyczką SEO, a do tego łatwa w obsłudze i aktualizowana na bieżąco. Wszelkie zmiany w algorytmach wyszukiwarek są odzwierciedlone w ustawieniach niedługo po ich wprowadzeniu.

Mapa strony XML

Pierwszym krokiem po zainstalowaniu Yoast SEO będzie odnalezienie mapy strony w formacie XML.

Jest to plik, w którym znajdują się wszystkie odnośniki (linki), które są indeksowalne. Pomaga to robotom w łatwym odnalezieniu stron, które mają być zaindeksowane i wyświetlane w wynikach.

Gdzie znajdziesz mapę XML – panel boczny >> SEO >> Ogólne >> tutaj klikamy na znak zapytania obok „Mapa strony XML”.

WordPress SEO – Jak zadbać o pozycjonowanie – Poradnik - podstawy SEO worpdress - Yoast SEO mapa XML2

Na pasku adresu w przeglądarce pojawi się wyżej pokazany adres, zapiszcie go sobie, ponieważ będzie potrzebny w następnej części poradnika. Ewentualnie, adres Waszej mapy XML to:

  • twojadomena.pl/sitemap_index.xml

Podpinanie Google Search Console

Narzędzie oferowane przez Google dla posiadaczy stron internetowych. Pomaga przy monitorowaniu pozycji w wyszukiwarkach pod konkretne słowa kluczowe, ilość odwiedzających, które strony była odwiedzane. Dostaniemy dostęp do słów kluczowych, które były wpisane w wyszukiwarce i nasza pozycję względem tych słów.

Pomaga to zrozumieć co działa, a co nie działa. Dostaniemy ostrzeżenia na adres email o aktualnych niezgodnościach, błędach dotyczących głównie mobilnych wersji naszej strony. Google całkowicie przeszło na indeksowanie „Mobile First”, więc strony są indeksowane w pierwszej kolejności jako wersje na urządzenia mobilne (Responsive Web Design).

Bardzo przydatne jest konto Google oraz aktywowana usługa Google Analytics (Poradnik podpinania Analytics’a), gdyż usprawni nam to cały proces. Gdy zalogujecie się na swoje konto, wchodząc na Google i klikając na kafelki rozwinie się tabela z produktami Google. Jednym z nich będzie właśnie Search Console. Jeżeli nie możecie znaleźć Consoli, możecie po prostu wyszukać ją na Google.

Gdy nasze konto posiada aktywowane GA, możemy przystąpić do podłączania naszej strony do Search Console. W tym celu klikamy na + Add property, następnie ukaże nam się kolejne okno, w którym będziemy musieli podać adres naszej strony internetowej. Wybieramy opcję po prawej stronie – URL prefix.

Następnym krokiem będzie wybór metody weryfikacji naszej strony. W naszym przypadku, posiadamy aktywowaną usługę Analytics, więc najłatwiej będzie wybrać właśnie tą metodę.

WordPress SEO – Jak zadbać o pozycjonowanie – Poradnik - podstawy SEO worpdress - google search console4

Po udanej weryfikacji dostaniemy informację zwrotną, że nasza strona została zweryfikowana przy pomocy Google Analytics.

WordPress SEO – Jak zadbać o pozycjonowanie – Poradnik - podstawy SEO worpdress - google search console5

I tym oto sposobem zintegrowaliśmy Google Analytics oraz Search Console z nasza witryną i mamy dostęp do zaawansowanych informacji na temat naszej strony. Możemy je użyć do zwiększenia atrakcyjności dla wyszukiwarek, śledzenia błędów oraz naszych trafnych słów kluczowych.

Nie zapominajmy o dodaniu naszej mapy witryny XML do Consoli Google.

Optymalizacja SEO wpisów oraz stron

Tworzenie map XML to nie jedyna funkcja Yoast. Głównym przeznaczeniem wtyczki SEO jest optymalizacja postów oraz stron. Chodzi o uzupełnianie meta danych każdej strony oraz wpisów.

Wynik w Google po wpisaniu słowa kluczowego.

subverse pozycjonowanie SEO google snippet podglad wyniku

Widać dokładnie to, co wpisaliśmy w meta danych strony głównej. Słowa kluczowe, które będą kierować ruch do nas to:

  • Usługi informatyczne
  • Strony internetowe
  • skuteczne SEO
  • Web Design
  • Pozycjonowanie SEO

Tak opisane strony/posty mają dużo większą szanse, niż te nieopisane.

A co się dzieje, gdy pozostawimy meta opisy puste?

WordPress SEO – Jak zadbać o pozycjonowanie – Poradnik - podstawy SEO worpdress - meta dane - duplicate content

Dzieje się coś takiego, Google zaciąga tekst z wnętrza strony i nie mamy na to żadnego wpływu, co dokładnie zostanie wyświetlone. Nietrudno zauważyć, że opis jest zduplikowany, więc wszystkie te strony będą walczyć o pozycję między sobą, a w efekcie żadna nie osiągnie sensownej pozycji.

Co możecie zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli macie takich stron setki i są to np. taksonomie ze sklepu WooCommerce. Mamy dwie opcje.

Opisujemy każdą podstronę taksonomii unikalnym opisem.

LUB

Wyłączamy indeksowanie całej taksonomii.

Z punktu widzenia SEO, unikalne opisy są najlepszym rozwiązaniem, ale i również najbardziej kosztownym, zarówno czasowo (jeśli chcecie to zrobić sami) i finansowo (jeśli chcecie kupić opisy).

Pozycjonowanie stron WWW Wordpress - Poradnik SEO 2

URL Kategorii

Skoro jesteśmy przy taksonomiach, warto też wspomnieć o małym detalu jakim jest URL kategorii.

WordPress SEO – Jak zadbać o pozycjonowanie – Poradnik - podstawy SEO worpdress - Yoast SEO taksonomie URL Kategorii

Usuwamy to również za pomocą wtyczki Yoast. Opcja odpowiedzialna za usuwanie URL kategorii znajduje się w Wyszukiwarki >> Zakładka Taksonomie >> na samym dole jest opcja do usuwania URL.

Moim zdaniem „category” w linku bezpośrednim psuje harmonie i po prostu tam nie pasuje.

WordPress SEO – Jak zadbać o pozycjonowanie – Poradnik - podstawy SEO worpdress - Yoast SEO taksonomie URL Kategorii USUWANIE

3. WordPress SEO - Dobre nawyki

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie do powiązanych tematycznie postów w obrębie naszej witryny musi być czymś na porządku dziennym.

Stworzysz dzięki temu pewną płynność zawartości. Łatwiej będzie się poruszać po stronie, użytkownicy będą spędzać więcej czasu na stronie, więcej odsłon, mniejszy bounce rate. Jest to sygnał dla Google, że posiadasz coś, czego użytkownicy poszukują. Przełoży się to na wyższą pozycje w wynikach wyszukiwania i jeszcze większy ruch.

Linki zewnętrzne - wychodzące - NoFollow

Mamy tu do czynienia z linkami, które po kliknięciu przenoszą nas do innej witryny, jednocześnie opuszczając naszą stronę. Wszystkie nowo-utworzone linki będą linkami DoFollow, czyli roboty w momencie natrafienia na taki link opuszczą naszą stronę na rzecz tej linkowanej. Będzie to sygnał dla Google, że po drugiej stronie linka jest coś wartościowego oraz zaufanego.

Jest też druga strona medalu, otóż linki DoFollow oddają wartość strony, z której dany link wychodzi na rzecz strony, do której link kieruje.

Mamy więc link NoFollow, który nie kieruje robotów poza nasza witrynę oraz nie przekazuję wartości do innych witryn. Jak możemy ustawić linki wychodzące NoFollow?

Link NoFollow posiada w kodzie html rel=”nofollow”. Możemy dodać ten tag przełączając się pomiędzy wizualnym edytorem tekstu oraz tekstowym. I to jest preferowana metoda, aczkolwiek możemy się posłużyć wtyczkami, wystarczy poszukać czegoś z nofollow jako słowo kluczowe w wyszukiwarce wtyczek.

Pamiętaj – mniej wtyczek = szybszy WordPress.

Czy absolutnie wszystkie linki zewnętrzne wychodzące powinny być nofollow? Strony, za które nie możemy ręczyć własną reputacją powinny bezwzględnie być otagowane jako nofollow. Ponadto wszystkie linki afiliacyjne powinny również mieć nofollow.

Natomiast strony, które są zaufane i naprawdę zasługują na link dofollow, powinny takiego otrzymać. Ja sam daje linki dofollow do gtmetrix oraz tinyjpg, ponieważ oba serwisy są naprawdę nieocenione. Nie bądźmy zbyt zachłanni ; ).

4. WordPress SEO - Wydajność i bezpieczeństwo

Możesz mieć najlepiej zrobiony WordPress SEO na świecie, ale jeżeli Twój hosting jest do niczego, to Twoje szanse na zaistnienie na wyszukiwarkach Google są marne. Staram się uczulić, a przede wszystkim uświadomić każdemu, że hosting, to 40% sukcesu. Drugie 40% to unikalna zawartość, a 20% to optymalizacja SEO.

Szybki hosting

Nie ma tu drugiego dna, ani drogi na skróty. Potrzebny jest bardzo szybki serwer, a taki właśnie w swojej ofercie posiada linuxpl.com. W porównaniu do innych hostingów, linuxowy oferuje wydajność do 67x wyższą, niż konkurencja. Jeżeli na poważnie myślisz o swojej stronie i potencjalnym sukcesie, to serwery LiteSpeedEnterprise są bardzo rozsądnym rozwiązaniem pod WordPress’a.

Optymalizacja zdjęć

Są dwa aspekty jeżeli chodzi o optymalizację zdjęć. Pierwszym jest optymalizacja samego rozmiaru zdjęć, czyli zwyczajna kompresja. I tutaj serwery LiteSpeed od linuxpl znowu pokazują przewagę ze względu na dodatkową wtyczkę – LiteSpeed Cache (ustawienia dla najlepszej wydajności). Mianowicie oferuje ona niesamowitą funkcję – kompresję zdjęć, która jest lepsza, niż wtyczki premium, czyli płatne. I jest przy tym całkowicie darmowa.

Drugim aspektem przy optymalizacji zdjęć jest SEO. Tak samo jako możemy opisać nasze posty oraz strony, identycznie jest w przypadku obrazków. One również mogą zostać opisane, aby ułatwić pracę robotom. Mówimy tutaj o alt-textach, czyli alternatywny tekst. Co prawda roboty zaczynają już rozumieć treść z obrazka, tak jesteśmy raczej na początku drogi, niż jej końcu. Możemy dodawać alt-text podczas wgrywania zdjęć do naszej biblioteki.

Bezpieczeństwo

Zacznijmy od podstaw. Absolutnym minimum jakie należy zrobić podczas zakładania strony internetowej, to certyfikat SSL. Wszyscy dostawcy hostingowi dostarczają go w bezpłatnie od LetsEncrypt. Dane naszych użytkowników będą zabezpieczone, nasza witryna stanie się bardziej odporna na ataki osób trzecich.

A przed atakami możemy się dodatkowo zabezpieczać odpowiednimi wtyczkami, które są do tego specjalnie stworzone. Najmniej zasobożernym pluginem do ochrony przed atakami jest Malcare. Jest darmowym pluginem z opcją premium. Opcje, które oferuje w podstawowym, darmowym zestawie w zupełności wystarczą dla każdego początkującego. Możecie go zainstalować bezpośrednio z panelu admina lub ściągając z repozytorium WordPress.

WordPress SEO - podsumowanie.

Aby na poważnie myśleć o wysokich pozycjach w wyszukiwarkach musimy spełnić wszystkie powyższe wymagania dotyczące pozycjonowania i optymalizacji. O wszystkie musimy zadbać z taką samą dbałością, ponieważ błędy mogą nas naprawdę wiele kosztować.

Wiecie już mniej więcej co to jest SEO. Poznaliście podstawy, dobre nawyki oraz wpływ wydajności oraz bezpieczeństwa na potencjalny sukces. Nie pozostaje Wam nic innego jak zacząć wdrażać tą wiedzę w życie.

Jeżeli chcecie pogłębiać wiedzę na temat pozycjonowania, to sprawdźcie czynniki algorytmu Google, które mają duży wpływ na pozycję Waszej strony w wynikach wyszukiwania.

Udostępniajcie, lajkujcie i śledźcie na bieżąco moją stronę i facebook’a. Stale dodaje nowe poradniki oraz artykuły, peace out i do następnego!

Jeżeli coś jest niejasne, potrzebujecie uzupełnienia z mojej strony, proszę pisać w komentarzach, a na pewno pomogę!

10 Ocena
WordPress - Pozycjonowanie SEO

Pozycjonowanie stron internetowych w oparciu o CMS Worpdress nie jest trudne, ale wymaga zachowania wszystkich zasad skutecznego pozycjonowania, obviously.

Oceny użytkowników: Bądź pierwszy!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej Wiśniewski Usługi IT
  • NIP: 8821977183
  • REGON: 383667546
  • 796 548 126
  • info@subverse.pl
Zostaw email i bądź na bieżąco!

Nie spamuje i nie sprzedaje meili osobom trzecim, no stress!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
SUBVERSE
Logo