Jak stworzyć stronę internetową? Poradnik WordPress [ROZDZIAŁ 1/3]

Przed Wami aktualizacja popularnego poradnika, któremu przyda się powiew świeżości. Niektóre części ze starego poradnika zostały zaktualizowane, ponieważ opierały się o stare wersje wtyczek. Dodatkowo, zostały dodane nowe hostingi oraz instalacje domen na owych hostingach. W Rozdziale 1 dowiecie się jak stworzyć stronę od strony bardziej technicznej – rejestracja domeny, konfiguracja hostingu, instalacja WordPress. Rozdział 2  poświęcony jest tworzeniu faktycznych stron od strony wizualnej.

Spis treści

Co będziesz potrzebować, aby stworzyć stronę internetową krok po kroku?

Są to w sumie 3 rzeczy:

 1. Domena – czyli nazwa waszej strony. Przykładowo, moja nazwa strony to – subverse.pl
 2. Hosting – miejsce, w którym wasza strona będzie „mieszkać”. Jest to fizyczna lokalizacja, potocznie zwana serwerem, na którym przechowywane są pliki naszej strony, bazy danych, zdjęcia, posty.
 3. Czas – chwila wolnego czasu, jakieś 60 min.

Tak, stronę można postawić w ciągu kilkunastu minut i zaraz dowiesz się dokładnie jak to zrobić.

Czego jeszcze się dowiesz:

 • Jak zarejestrować domenę
 • Jaki hosting będzie najlepszy dla WordPressa
 • Jak zainstalować WordPressa
 • Jak zmienić szablon graficzny
 • Jak stworzyć swój pierwszy post
 • Jak rozbudować WordPressa za pomocą pluginów
 • Jak dodać formularz kontaktowy
 • Jak zintegrować Google Analytics z naszą stroną
 • Jak optymalizować SEO naszej strony
 • Jak monetyzować swoją stronę

Zaczynamy!

1. Domena

Pierwsze czego będziemy potrzebować to domena. Powinna być krótka, łatwo wpadająca w ucho i „zbieżna” z tematyką naszej strony. Jeżeli przykładowo chciałbyś prowadzić stronę o motocyklach, to dobrym wyborem mogłaby być domena – motocykleswiata.pl albo motocykleshop.pl, motoshop.pl. Możliwości jest wiele, z reguły nie powinno się przywiązywać wagi do nazwy domeny, ale nie powinna ona być kompletnie randomowa.

Gdzie taką domenę można zamówić? Jest wielu rejestratorów domen, w dzisiejszych przy zakupie domen kierujemy się zwyczajnie ceną. Nie dajcie się zwieść cenom za pierwszy rok, gdyż te zawsze są minimalne. Co naprawdę trzeba sprawdzić, to cena za przedłużenie domeny po roku czasu.

Najtańszym operatorem na rynku rejestratorów domen jest OVH i to właśnie na ich przykładzie przejdziemy przez proces rejestracji domeny.

Wybór nazwy naszej strony

Próbujemy odnaleźć najbardziej odpowiadającą nam nazwę domeny. W momencie odnalezienia tej jedynej, klikamy w ikonkę koszyka i przechodzimy do następnego etapu.

Dodatkowe opcje

Nic nie zaszkodzi jeśli skorzystamy z darmowej opcji zabezpieczenia serwerów DNS podpisami cyfrowymi, więc możemy tą opcję zaznaczyć i ruszyć dalej.

Wybór hostingu, z którego nie korzystamy

Nie korzystamy z oferty OVH na hosting. Zaznaczamy opcję „Nie potrzebuje hostingu www” i kontynuujemy.

Okno z podsumowaniem

Nothing to see here, chyba, że posiadasz kupon, który możesz teraz wykorzystać, w przeciwnym razie – kontynuuj.

Konfiguracja - WAŻNE!

Hosting jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces naszej strony. Szybkość hostingu w dzisiejszych czasach wręcz decyduje o Twoim sukcesie. Cierpliwość użytkowników, jeżeli chodzi o strony internetowe, kurczy się. Chodzi o to, że strona musi załadować się w maksymalnie 2 sekundy, w przeciwnym razie, Twój klient/użytkownik po prostu opuści stronę. Dlatego jest to tak ważne, jeżeli na poważnie myślimy o sukcesywnej stronie internetowej.

Być może powinniśmy zacząć od wyboru hostingu, wybaczcie. Polecane przeze mnie hostingi to KRU oraz Kylos. Ranking Hostingów WordPress 2020. Dostępne hostingi zostały przetestowane i wyniki testów znajdziecie w linku powyżej. W skrócie, hosting KRU jest łatwiejszy w obsłudze, bardziej intuicyjny, support służy pomocą. Kylos z drugiej strony oferuje większą pojemność, kosztem bardziej skomplikowanego panelu CPanel. Instrukcje do każdego z nich znajdziecie poniżej.

Hostingi możecie zamówić klikając na zdjęcia poniżej. Poradnik jest za darmo i cała moja strona nie posiada żadnych denerwujących reklam, więc najbardziej wydajne i polecane hostingi posiadają linki affiliacyjne, z których otrzymuje skromną prowizję za poleconych. Dzięki czemu wspieracie rozwój mojej strony, za co jestem niezmiernie wdzięczny.

Podczas rejestracji domeny w OVH należy wskazać serwery DNS naszego hostingu. W momencie, gdy ktoś będzie chciał wejść na naszą stronę, to tenże użytkownik zostanie przekierowany na adres naszego hostingu, gdzie znajduje się strona. Podajemy serwery DNS wybranego hostingu, ponieważ następnym krokiem będzie zamówienie hostingu.

jak stworzyc swoja strone internetowa - krok 1 - domena - ovh5 serwery DNS kylos pl poradnik wordpress
 • ns1.kylos.pl
 • ns2.kylos.pl
 • ns1.kru.pl
 • ns2.kru.pl

DNS dla hostingu Linuxpl / Cyber_Folks

jak stworzyc swoja strone internetowa - cyber_folks logo poradnik wordpress
 • ns1.cyberfolks.pl
 • ns2.cyberfolks.pl
 • ns3.cyberfolks.pl

2. Hosting

Instrukcja instalacji domeny oraz WordPress'a na hostingu KRU.pl

Dodawanie domeny na hostingu KRU.pl jest w miarę łatwe i nie powinno sprawić problemów.

Instrukcja instalacji domeny oraz WordPress'a na hostingu Kylos.pl

O ile sama instalacja WordPress’a przebiega szybko i identycznie jak na hostingu KRU.pl, tak dodanie domeny jest mniej intuicyjne.

Instrukcja instalacji domeny oraz WordPress'a na hostingu Cyber_Folks (dawny Linuxpl)

W tym miejscu dodajemy pliki naszej strony, wszystko jest wykonywane automatycznie. Wystarczy kliknąć na „dodaj domenę” i wpisać nazwę domeny, którą przed chwilą zarejestrowaliśmy w OVH.

Czasami może się zdarzyć, że traficie na stary panel, który wyglądem jest zbliżony, instrukcja poniżej.

Po dodaniu domeny zostaniemy przeniesieni do panelu, w którym możemy wybrać oprogramowanie, jakie byśmy chcieli zainstalować na naszym hostingu. Nie wymaga to dużego doświadczenia, więc nie musicie się niczego obawiać. Klikamy w ikonkę WordPressa, która jest zaznaczona na obrazku poniżej.

Lokalizacja – pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wybór wersji https, czyli zabezpieczonej certyfikatem SSL strony, która jest odporna na ataki osób trzecich. Przekłada się to również na bezpieczeństwo naszych klientów i użytkowników oraz daje nieznacznego boosta przy pozycjonowaniu SEO.

Z rozwijanej listy wybieramy wersje https://www lub bez www. Nie ma to żadnego poważnego znaczenia, więc wybór należy do Was. Subiektywnie, bez www wygląda nowocześniej.

Ustawienia – tutaj warto gdzieś utrwalić nasz login oraz hasło do panelu administracyjnego samego WordPressa. Poniżej dodajcie też aktualny adres email.

Resztę ustawień możecie pozostawić bez zmian.

Po wykonaniu powyższych podpunktów kończymy instalację klikając „Zainstaluj”, które znajduje się na samym dole.

Gratulacje! WordPress zainstalowany!

Po zainstalowaniu WordPressa możemy przejść do panelu administracyjnego WordPress. Adres to twojanazwadomeny.pl/wp-admin. Możemy przejść do panelu bezpośrednio z panelu naszego hostingu.

2.1 Protokół HTTPS/ Certyfikat SSL

Certyfikat SSL na hostingu Kylos jest instalowany automatycznie po dodaniu domeny do hostingu.

Przy hostingu KRU, należy certyfikat wygenerować ręcznie.

3. Praca w CMS WordPress

Po zalogowaniu się do panelu WordPress, przywita nas ten oto widok.

Zmiana szablonu WordPress

Pierwsza czynność, którą wykonamy po zalogowaniu do panelu, to zmiana szablonu graficznego. W tym celu musimy kliknąć na „Wygląd”, a następnie „Motywy”. Następnym krokiem będzie przycisk „Dodaj nowy” u góry ekranu. Po wczytaniu dostępnych do wyboru szablonów, możemy motywy instalować na naszej stronie.

Warto wziąć pod uwagę, że po instalacji szablonu, trzeba go jeszcze aktywować. Po aktywacji, nasza strona zostanie zmieniona według wybranego motywu.

Zmiana wyglądu poszczególnych stron

Do edytowania stron będziemy używać tak zwanych „Drag and Drop – Page Builder’ów”, które są niezwykle pomocne i niesamowicie przyśpieszają pracę. Moim wyborem jest bezsprzecznie Elementor. Do tej pory używałem DIVI oraz WPBakery, ale Elementor jest bezkonkurencyjny.

Dowiecie się przy okazji jak instalować wtyczki i ulepszać funkcjonalność waszej strony internetowej.

Podobnie jak w przypadku motywów, szukamy na panelu bocznym odnośnika „Wtyczki”, następnie „Dodaj nową”. W następnym kroku, ułatwiamy sobie nieco proces poprzez wpisanie w prawym, górnym rogu „elementor”, co zawęzi wyniki i wyświetli to, czego aktualnie szukamy. Po znalezieniu Elementora, klikamy „Zainstaluj teraz”, a następnie „Aktywuj”. Brawo Ty, Elementor zainstalowany!

Elementor i możliwości

Jak już wspomniałem, Elementor, to spory kawałek oprogramowania, którego trzeba się nauczyć, ponieważ oferuje on możliwości, których próżno szukać gdziekolwiek.

Będziemy mieć możliwość edycji naszych podstron oraz postów. Ich indywidualnej stylizacji, oryginalnego stylu, a estetyka jest ograniczona tylko i wyłącznie przez Waszą wyobraźnię. Więc nie bójcie się nowych rzeczy, eksperymentujcie, upiększajcie i twórzcie rzeczy o jakich się Wam nie śniło ; ).

Tworzenie formularza kontaktowego

Każda strona powinna mieć możliwość kontaktu z jej właścicielem/administratorem, dlatego kolejnym krokiem będzie stworzenie formularza kontaktowego. Najbardziej popularną wtyczką, która spełnia swoje zadanie jako formularz kontaktowy jest WPForms. Poniżej instrukcja instalacji.

WPForms, to wtyczka, więc proces jej instalacji jest podobny jak w przypadku Elementora. Po znalezieniu, zainstalowaniu oraz aktywowaniu WPForms, na naszym bocznym panelu pojawi się bezpośredni odnośnik do naszej wtyczki i powiązanych z nim opcjami. Wystarczy kliknać na „WPForms”, a następnie na „Add new”. Zostaniemy przeniesieni do ekranu wyboru gotowych szablonów. Nas najbardziej interesuje „Simple Contact Form” i na ten szablon też klikamy.

Tutaj będziemy dostosowywać nasz formularz pod nasze wymagania. Mamy kilka opcji do wyboru. 

Label – określa co pojawi się nad polem tekstowym.

Sub-Label – tutaj natomiast mamy do czynienia z tym, co pojawi się pod polem tekstowym.

Required – tutaj określamy czy pole może pozostać puste czy musi być wypełnione.

Hide Label/Sub-Label – mamy możliwość ukrycia opisów pól tekstowych.

Placeholder – zamiast opisów pól tekstowych możemy użyć elementów wskazujących przeznaczenie danego pola, które zostanie zastąpione przez dane wprowadzone przez użytkownika.

Submit – przycisk do wysyłania wiadomości i brak tłumaczenia. Możemy to zmienić wchodząc w settings na panelu bocznym po lewej stronie.

Koniecznie trzeba również pamiętać, aby każdy formularz ZAWSZE zapisać, w prawym górnym rogu znajduje się odpowiedni przycisk „SAVE”.

Formularz możemy w każdej chwili podejrzeć jak prezentuje się na stronie, na której chcemy go umieścić. Tak, widzę jak to wygląda w Elementorze, ale finalnie wygląda to tak, jak powinno.

Integracja z Google Analytics

Narzędzie od Google pozwoli nam dokładnie śledzić odwiedziny naszej strony. Narzędzie wręcz niezbędne, więc trzeba je zintegrować z naszą stroną. Jest kilka sposobów aby dodać specjalny kod do naszej strony. Niektóre, bardziej rozbudowane motywy posiadają opcje dodania kodu, który jest następnie implementowany w nagłówku naszej strony, niewidoczny dla użytkowników. Ale jeżeli używasz motywu, który takiej opcji nie oferuje, to przyda nam się „Google Analytics Dashboard for WP”. Mam nadzieje, że instalowanie wtyczek przychodzi Wam coraz łatwiej! 

Przydatne będzie założenie darmowego konta Google/Gmail.

W zależności co udało Wam się ustawić, to będzie jedna droga do integracji Google Analytics. Będzie ją można przeprowadzić wprost z panelu admina WordPress.

Poniżej pierwszy sposób dla osób, które posiadają konto Google wraz z aktywowaną usługą Google Analytics.

W przypadku, gdyby sposób wyżej sprawiał jakieś trudności, spróbujcie najpierw założyć konto Google/Gmail. Uruchomcie usługę Google Analytics i dodajcie nową usługę według podanego schematu poniżej.

Po stworzeniu konta Google oraz aktywowaniu Google Analytics, spróbujcie ponownie dodać domenę do wtyczki „Google Analytics Dashboard for WP” zaczynając proces od początku.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to Tracking ID z Google Analytics będzie identyczny z tym, który podaje nasz plugin w panelu admina.

A jak już wyczyścicie pulpit WordPressa z niepotrzebnych okienek, waszym oczom ukaże się mały, zgrabny wykres naszego pluginu od Google Analytics.

4. Optymalizacja SEO - Yoast & Rank Math

O tym, że pozycjonowanie stron internetowych dla WordPress jest szalenie istotne jeżeli chodzi o nasz sukces wie prawie nikt, chociaż świadomość w tym temacie stale i sukcesywnie rośnie. Tak miejsc na TOP10 jest.. tylko 10. Aby skutecznie piąć się w rankingach Google warto zaznajomić się z poradnikiem SEO, który jest wprowadzeniem do świata pozycjonowania.

Niezbędnym narzędziem, którego będziecie potrzebować będą Yoast SEO lub Rank Math. Na tym etapie już wiesz jak instalować wtyczki, więc zainstaluj i aktywuj Yoast’a. Następnie prawie KAŻDA Twoja podstrona musi te dwa pola mieć uzupełnione, to samo tyczy się Twoich postów. Gdy zechcecie edytować posta/stronę po zjechaniu scrollem na sam dół pojawi Wam się okno Yoasta, należy kliknąć „Edit snippet”. Pojawią się pola, które trzeba uzupełnić sensowną treścią ze słowami kluczowymi, na które chcielibyście daną stronę/post pozycjonować.

Yoast SEO

Rank Math SEO

Bardzo potężną alternatywą dla Yoasta jest Rank Math, który oferuje nawet więcej, niż Yoast.

5. Optymalizacja działania WordPress - LiteSpeed Cache

Do pełni szczęścia potrzebujecie jeszcze jednego pluginu – LiteSpeed Cache. Jak wspomniałem na początku, podam Wam wszystkie ustawienia, które usprawnią działanie strony. Należy wspomnieć, że plugin ten jest dedykowany serwerom LiteSpeedEnterprise, przy tych właśnie serwerach oferują maksimum swoich możliwości. Dlatego polecam serwery od KRU.pl oraz Kylos.plHosting WordPress.

Ale to jednak nie wszystko, ponieważ plugin posiada jeszcze jedną, niesamowicie przydatną funkcję. Kompresja oraz podmiana plików graficznych! Google zwraca przeogromną uwagę na wielkość plików graficznych, gdyż generują one największy ruch w sieci, a słabo lub wcale nie skompresowane pliki będą zużywać ogromne ilości transferu. Będziecie potrzebować konta na quic.cloud, założenie jest darmowe, można użyć konta Google, Facebook lub Twitter.

Nie będę Was zamęczał ustawieniami tej niezbędnej wtyczki, podam Wam gotowy plik, który należy zaimportować. Instrukcja jak zaimportować ustawienia do wtyczki poniżej.

6. Monetyzacja naszej strony

Sposobów na zarabianie na naszej stronie jest kilka. Jeżeli generujemy spory ruch i mamy duża liczbę odwiedzin, to możemy wyświetlać reklamy – Google AdSense. Jest to najlepsza opcja jeżeli chodzi o wyświetlanie reklam. Będą one dobrane pod kategorie naszej strony oraz użytkowników, którzy daną stronę odwiedzają.

Do dyspozycji mamy również programy partnerskie/sieci afiliacyjne, dzięki którym możemy promować coś, czym się naprawdę interesujemy. Dobrym przykładem może być program partnerski – Ceneo. Posiada on dobre prowizje oraz jasne warunki.

Istnieją również nieco bardziej zaawansowane sieci marketingowe – MyLead oraz FireAds. Oba oferują pomoc dla początkujących oraz poradniki jak zarabiać w internecie.

Służę pomocą

Jeżeli macie jakieś pytania lub niejasności, to zachęcam do zostawiania komentarzy, z przyjemnością pomogę.

PROS
 • Nie zapomnij zostawić oceny klikając na gwiazdki obok, dziękuję!
Oceny użytkowników: 4.73 (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
20 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
1 miesiąc temu

Dziękuję za ten poradnik, może w przyszłości skorzystam :). Pozdrawiam

Paweł
1 miesiąc temu

Moja podpieta domena nie działa.

Paweł
Reply to  Paweł
1 miesiąc temu

w hostingu kylos.

Paweł
Reply to  Maciek Wiśniewski
1 miesiąc temu

Domena kupiona na OVH. Na Hostingu Kylos. Faktycznie wstrzymam się godzinkę dwie i zobaczymy co dalej. Pozdrawiam

Paweł
Reply to  Paweł
1 miesiąc temu

Mija już 2 godziny od założenia nadal nic, mogę prosić o pomoc?

Paweł
Reply to  Maciek Wiśniewski
1 miesiąc temu

Proszę

B68D6736-5AC3-4AFD-ADBA-51FC6C32396E.jpeg
Paweł
Reply to  Maciek Wiśniewski
1 miesiąc temu

Poprawka

9D9D77FE-0787-45AD-9CD8-B3183D62D619.jpeg
Paweł
Reply to  Maciek Wiśniewski
1 miesiąc temu

Jednak pomyłka na samym początku z mojej strony , tak się buduje doświadczenie. Dziękuje za pomoc. Teraz powinno wszystko działać?

Paweł
Reply to  Paweł
1 miesiąc temu

Jakoś na nowo należy rejestrować word pressa w kylos, czy już zostawić wszystko?

Konrad
24 dni temu

Brakuje mi podsumowania. Jaki jest całkowity koszt takiej strony i czy są jakieś comiesięczne opłaty?

Marta
14 godzin temu

Super artykuł!!! Jestem „nietechniczna” więc proste instrukcje pożądane:)
Mam jeszcze pytanie- teraz chciałabym otworzyć stronę jako portfolio moich prac i z możliwością zakupu, ale poprzez zawarcie umowy mailem. Docelowo jednak chciałabym mieć też sklep, Czy do tak stworzonej strony będzie w przyszłości możliwość podpiąć sklep?
(obawiam się, że na początku mogę nie ogarnąć zagadnień z bezpieczeństwem transakcji stąd pomysł, aby podzielić to na dwa etapy,

Maciej Wiśniewski Usługi IT
20
0
Dodaj komentarzx
()
x
SUBVERSE
Logo