porównanie wtyczek cache wordpress litespeed cache vs w3 total cache logo

Wtyczka cache WordPress – Porównanie i testy.

Jeśli chodzi o optymalizację naszej strony internetowej, nie możemy lekceważyć roli buforowania/pamięci podręcznej w WordPress. Jest to jedna z najlepszych metod przyspieszenia naszej witryny. Jednak nadal nie każdy jest świadomy jak ważną, pomocną i niezbędną funckją jest wtyczka pamięci podręcznej cache na naszej stronie WWW.

O co dokładnie chodzi w buforowaniu? Wiemy na pewno, że może przyspieszyć nasze strony internetowe, ale czy coś poza tym? Jak powinniśmy korzystać z pamięci podręcznej cache, aby zwiększyć wydajność naszych witryn WordPress? Czy są jakieś szczególne kwestie, o których należy pamiętać?

Co to jest buforowanie/pamięć podręczna cache?

Na początek poświęćmy chwilę na ogólne zapoznanie się z procesem buforowania.
Buforowanie/pamięć podręczna cache odnosi się do procesu tworzenia statycznych wersji naszych stron i serwowania ich odwiedzającym w momencie odwiedzenia konkretnej strony/podstrony/posta. Strony statyczne są znacznie szybciej renderowane we współczesnych przeglądarkach, niż strony dynamiczne. Prowadzi to do znacznie większej wydajności Twojej witryny.

W WordPress, renderowanie lub pobieranie strony, podstrony lub postu wymaga wysyłania zapytań do bazy danych. Aktualnie, większość Twoich postów i stron nie będzie aktualizowanych każdego dnia, więc można utworzyć statycznę kopię Twoich postów/stron i błyskawicznie udostępniać je wszystkim odwiedzającym. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych zapytań do bazy danych, zmniejszając w ten sposób obciążenie serwera i jednocześnie zyskując na szybkości ładowania strony/podstrony/posta. Im szybciej ładują się strony, tym lepiej dla odwiedzających.

Korzyści z buforowania/pamięci podręcznej

Istnieją różne korzyści z pamięci podręcznej cache w WordPress:

  • Zwiększona szybkość i wydajność Twojej witryny. Statyczne pliki w pamięci podręcznej ładują się szybciej niż dynamiczne zapytania do bazy danych, a to prowadzi do znacznie szybszej i lepszej wydajności Twojej witryny.
  • Buforowanie może również pomóc zmniejszyć obciążenie serwera hostingowego. Może to zaoszczędzić pamięć, procesor serwera i operacje wejścia/wyjścia, tzw. IO. W rezultacie pamięć podręczna może okazać się szczególnie istotna dla osób ze słabymi hostingami, gdzie serwer jest przeładowany hostowanymi stronami, tzw. overselling.
  • Szybsze strony internetowe nie tylko szybko się wczytują, ale także uzyskują korzystną pozycję w wyszukiwarkach. To oczywiście zależy w dużej mierze od innych wskaźników, takich jak jakość treści i pozycjonowanie SEO. Ale witryna, która ładuje się szybciej, otrzyma lepszą pozycję, niż wolniejsza. Google potwierdza, że ​​bierze pod uwagę szybkość stron.
  • Witryny w pamięci podręcznej zapewniają ogólnie lepsze wrażenia użytkownika (User eXperience – UX). Szybsza witryna ułatwia użytkownikom bardziej komfortowe przeglądanie. Ponadto witryna buforowana oznacza, że ​​przepustowość użytkownika jest również oszczędzana (w przypadku pakietów danych internetowych), ponieważ statyczne strony w pamięci podręcznej mają mniejszy rozmiar pliku w porównaniu z dynamicznymi żądaniami. Wymaga to jednak, aby wtyczka pamięci podręcznej posiadała odpowiednią funkcje, tzw. minifikacja, czyli uszczuplaniu linijek kodu, aby zajmowały możliwie najmniejszy rozmiar. Dotyczy to przede wszystkim JavaScript oraz CSS.

Jak włączyć pamięć podręczną WordPress?

W tym celu, możemy skorzystać z pomocy wtyczek pamięci podręcznej cache. Niektóre wtyczki są dedykowane dla odpowiednich środowisk web-serverów – Apache, Nginx czy LiteSpeed. Pozostaje również kwestia, która wtyczka spełnia swoje zadanie najlepiej? Chodzi nam przede wszystkim o jak najszybsze i bezbłędne załadowanie naszej strony dla naszych klientów/użytkowników/czytelników. Do wyboru jest kilka wtyczek pamięci podręcznej:

  • Autoptimize
  • Cache Enabler
  • Hummingbird
  • W3 Total Cache
  • WP Fastest Cache
  • WP Optimize
  • WP Super Cache

Która wtyczka pamięci podręcznej cache dla WordPress będzie najlepsza?

Specjalne testy, które przeprowadziłem przy pomocy Apache Jmeter jednoznacznie wskazały W3 Total Cache jako najbardziej wydajną i najszybszą wtyczkę cache dla serwerów Apache.
Wyniki w postaci wykresów oraz link do google docs, gdzie znajdziecie kompletny raport z każdego przeprowadzonego testu. Każda wtyczka cache dla serwerów Apache miała do dyspozycji identyczną stronę internetową, 60 min czasu, a także 3 różne hostingi na przeprowadzenie testów wydajnościowych. Ponadto, dla serwerów opartych na oprogramowaniu LiteSpeed również wykorzystałem 3 różne hostingi oraz dedykowaną wtyczkę cache – LiteSpeed Cache, tak samo jak w przypadku serwerów Apache, użyłem identyczną stronę internetową oraz 60 min na test.

Serwery Apache uzyskały najlepsze wyniki przy wykorzystaniu wtyczki W3 Total Cache. Natomiast serwer LiteSpeed jest „skazany” na dedykowaną wtyczkę pamięci podręcznej, która również robi doskonałą robotę, jeżeli chodzi o przyśpieszenie naszej strony www.

Kolejnym krokiem będzie zestawienie serwerów Apache + W3 Total Cache vs LiteSpeed cache.

Jak widać, obie wtyczki radzą sobie znakomicie w swoich zastosowaniach. Wymagają one jednak odpowiednio dobranego hostingu.

LiteSpeed Cache najlepiej działa na serwerach LiteSpeed, a W3 Total Cache idealnie sprawdzi się na serwerach Apache. Jeżeli nie posiadacie jeszcze hostingu LiteSpeed (KRU lub Kylos), to namawiam, ponieważ wtyczka cache LiteSpeed oferuje więcej, niż tylko pamięć podręczną. Będziecie mogli bez problemu odchudzić zdjęcia, wyczyścić bazę danych z niepotrzebnych rekordów oraz podmienić wersje zdjęć na nowoczesny format .webp z łatwością, a nie uświadczycie tych dobrodziejstw z W3 Total Cache. Jest to dosyć istotny argument na korzyść LiteSpeed Cache.

Jeśli posiadacie już hosting oparty o oprogramowanie serwerowe Apache, to jak najbardziej W3 Total Cache sprawdzi się znakomicie. Zdaje sobie sprawę, że ogrom konfiguracji W3 Total Cache jest nieco odpychający, więc możecie się posiłkować gotową konfiguracją, którą ściągniecie niżej. Następnie należy ją wgrać do W3 Total Cache. Przechodzicie do zakładki „General Settings”, na samym dole jest sekcja „Import/Export Settings”, gdzie wskazujecie ściągnięty wcześniej plik i potwierdzamy operację przyciskiem „Upload”.




Mogą pojawić się problemy z prawidłowym wyświetlaniem waszej strony internetowej, należy wtedy wyłączyć minifikację. Jeżeli napotkacie problemy, dajcie znać w komentarzach, pomogę namierzyć i rozwiązać problem.


4 4 ocen
Zostaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments