OPPO Reno16: Kompakt przegrywa z ceną

OPPO Reno16: Kompakt przegrywa z ceną

OPPO Reno16 próbuje zrobić rzecz coraz rzadszą: dać porządny zestaw aparatów i pancerną ochronę w obudowie, która nie zamienia kieszeni w plecak. Ma 6,32-calowy ekran, katalogowo waży 177 g, wygląda na sprzęt z wyższej półki i nie boi się certyfikatów IP66/IP68/IP69/IP69K. Do tego dorzuca trzy tylne aparaty 50 MP, teleobiektyw 3,5× oraz nowy ultraszeroki kąt. Brzmi jak telefon bez słabego ogniwa? Prawie. W europejskim wariancie opisanym w materiale Snapdragon 7 Gen 4 nie jest sprinterem, a bateria i ładowanie wypadają skromniej, niż sugerowałaby reszta zestawu. Reno16 chce więc wygrać rozmiarem, odpornością i wszechstronnością, nie tabelką rekordów — i właśnie to będzie jego najciekawszym testem zakupowym.

Werdykt w 30 sekund

  • Kompakt bez udawania: 151,2 × 72,4 × 8,2 mm i katalogowe 177 g, a do tego ochrona IP66/IP68/IP69/IP69K.
  • Ekran robi dobre pierwsze wrażenie na papierze: AMOLED 120 Hz, HDR10+ i rozdzielczość 1216 × 2640 pikseli.
  • Aparaty są ambitne: trzy tylne moduły 50 MP, teleobiektyw 3,5× i ultraszeroki kąt, który wyraźnie poprawia słabszy punkt poprzednika; selfie należą do mocnych stron.
  • Snapdragon 7 Gen 4 zapewnia sensowną codzienną wydajność, ale do najmocniejszych układów w tej klasie mu daleko.
  • Największy haczyk dla Europy: wersja opisana w materiale ma 6000 mAh zamiast 6700 mAh, a 80-watowe ładowanie wypada tylko średnio.
  • W skrócie: Reno16 kupuje uwagę formą, odpornością i aparatem, a oddaje część punktów za moc oraz ładowanie.

Specyfikacja OPPO Reno16

Wariant 8/256 GB Dark Purple (CPH2865) stawia na mniejszy ekran: 6,32-calowy AMOLED 120 Hz, układ Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4, 6000 mAh i ładowanie 80 W. Do tego dochodzą 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, IP68 oraz Android 16. Katalogowe 151,21 × 72,42 × 8,22 mm i 177 g ustawiają go po kompaktowej stronie rynku, ale w tabeli obok szybko widać, gdzie rywale mają większy sprzętowy zapas.

Co znajdziesz w pudełku

Zawartość opakowania zależy od rynku. Europejskie pudełko detaliczne nie obejmuje ładowarki; w zestawie, w którym była dołączona, znalazły się:

  • kabel USB-A–USB-C
  • ładowarka 80 W SuperVOOC
  • transparentne etui silikonowe

OPPO Reno16 kontra główni rywale

Reno16 nie próbuje wygrać każdej rubryki. Z HONOR 600 dzieli układ i pamięć, ale rywal ma większą baterię; Xiaomi 17T Pro odjeżdża rozmiarem, pamięcią, baterią i ładowaniem. Stawką nie jest więc kolejny rekord w tabeli, tylko wybór między kompaktowym formatem OPPO a sprzętowym zapasem większych konkurentów.

OPPO Reno16 i główni rywale — najważniejsze różnice sprzętowe
CechaOPPO Reno16
8/256 GB Dark Purple
HONOR 600
8/256 GB
Xiaomi 17T Pro
12/512 GB Black
Ekran6,32″ AMOLED
2640 × 1216, 120 Hz
6,57″ AMOLED
2728 × 1264, 120 Hz
6,83″ AMOLED
2772 × 1280, 144 Hz
UkładQualcomm Snapdragon 7 Gen 4Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4MediaTek Dimensity 9500
RAM + pamięć8 GB + 256 GB8 GB + 256 GB12 GB + 512 GB
Bateria6000 mAh6400 mAh7000 mAh
Ładowanie przewodowe80 W80 W100 W
Ładowanie bezprzewodoweNieNie50 W
Wi-FiWi-Fi 6802.11 a/b/g/n/ac/axWi-Fi 7
Bluetooth5.45.46.0
SystemAndroid 16Android 16Android 16

Najkrócej: OPPO daje kompaktowy ekran, 8/256 GB oraz pakiet 6000 mAh + 80 W. HONOR 600 jest bliskim odpowiednikiem z większą baterią, a Xiaomi 17T Pro to świadomy skok w stronę mocy, pamięci i szybszego ładowania. To twardy punkt startu do dalszej oceny — bez udawania, że sama tabela rozstrzyga wygodę albo jakość zdjęć.

OPPO Reno16: mała bryła, duża odporność

OPPO Reno16 nie próbuje udawać kolejnej kieszonkowej cegły premium. Ma 151,2 × 72,4 × 8,2 mm, a katalogowa masa dokładnej wersji 8/256 GB Dark Purple wynosi 177 g. To nie jest piórko, ale proporcje pozostają kompaktowe, a opis konstrukcji łączy smukły profil i mniejszą przekątną z wygodą obsługi jedną ręką. Dla osób zmęczonych telefonami rozciągającymi kieszeń jak walizka to konkretny argument.

Aluminium i Gorilla Glass, tył z gwiazdką

Na froncie znalazło się Gorilla Glass 7i, a ramę wykonano z aluminium klasy aerospace. Tył jest mniej jednoznaczny: specyfikacja mówi o szkle albo kompozycie z tworzywa, ale nie doprecyzowuje materiału tylnego panelu. Nie ma sensu dopisywać tu szklanej pewności na siłę. Kupujący dostaje jasno opisany front i aluminiowy szkielet, lecz sam tył pozostaje materiałową niewiadomą.

Opis konstrukcji wskazuje, że Reno16 i Reno16 Pro mają identyczny projekt, wymiary i masę, a zwykły Reno16 zachowuje ocenę wysokiej jakości, premium-feeling build oraz estetykę z iPhone’owym zacięciem. To ciekawy układ: model nie musi krzyczeć wielką wyspą ani ciężarem, żeby wyglądać poważnie. Smukła, zwarta forma robi tu więcej niż katalog luksusowych słów.

IP66, IP68, IP69 i IP69K: odporność bez kąpielówki

Lista certyfikacji jest długa jak na zwykły telefon: IP66, IP68, IP69 i IP69K. Opis mówi o ochronie przed pyłem, wodą oraz strumieniami pod wysokim ciśnieniem, a także o zanurzeniu do 1,5 m przez 30 minut. W codziennym użyciu oznacza to mniej nerwowego chowania sprzętu przed deszczem czy przypadkowym kontaktem z wodą. Nie jest jednak zaproszeniem do testów w wannie — telefon ma przetrwać więcej, a nie zostać akcesorium do nurkowania.

Przyciski, SIM-y i czytnik z małym zgrzytem

Układ przycisków jest prosty: głośność i zasilanie trafiły na prawą krawędź, a po lewej umieszczono dedykowany AI Snap Key. Na dole znajduje się tacka na maksymalnie dwa fizyczne nano-SIM-y. Opis konstrukcji nie podaje standardu fizycznego portu; potwierdza natomiast kabel USB-A–USB-C w odnotowanym zestawie. Zawartość akcesoriów zależy od rynku — europejskie pudełko nie ma zawierać ładowarki.

eSIM pozwala utrzymywać dwie linie aktywne jednocześnie. To wygodne rozwiązanie dla numeru prywatnego i służbowego, bez przekładania kart, podczas gdy tacka nadal przyjmuje do dwóch nano-SIM-ów. Reno16 nie ogranicza więc wyboru między fizyczną kartą a eSIM do jednego scenariusza — daje oba warianty, zależnie od potrzeb.

Optyczny czytnik linii papilarnych pod ekranem tworzy za to mieszany obraz. Według opisu działa szybko i niezawodnie, ale został osadzony nisko, blisko dolnej krawędzi, przez co wymaga niezgrabnego wyciągnięcia kciuka. Biometria punktuje prędkością, a przegrywa ergonomią. Przy odblokowywaniu jedną ręką właśnie ten drobiazg może irytować częściej niż brak kolejnego bajeru.

Krótko: Reno16 buduje swoją tożsamość przez kompaktowe wymiary, aluminiową ramę i wyjątkowo szeroki pakiet odporności. Największe znaki zapytania nie dotyczą samej bryły, tylko nieprecyzyjnie opisanego tyłu oraz zbyt nisko umieszczonego czytnika. Dla kupującego szukającego małego, odpornego telefonu to mocny kierunek; jeśli odblokowywanie ma być ergonomicznie bezbłędne, ten koszt trzeba znać przed decyzją.

Ekran: mały rozmiarem, duży ambicjami

OPPO Reno16 nie udaje tabletu. Jego 6,32-calowy AMOLED ma 1216 × 2640 pikseli, 460 ppi, 10-bitową paletę i HDR10+, więc kompaktowa przekątna nie oznacza kompromisu w ostrości ani obsłudze rozszerzonego zakresu tonalnego. To ekran z konkretnym zapleczem, a nie tylko ładna cyferka w specyfikacji.

120 Hz nie jest tu jednak trybem dyżurnym od rana do nocy. W Auto i High panel schodzi do 60 Hz na bezczynności oraz przy odtwarzaniu wideo, do 90 Hz w przeglądarce i aplikacjach systemowych, a 120 Hz zostawia dla interfejsu, gier i benchmarków. Chrome domyślnie działa przy 90 Hz, chyba że wymusisz tryb High; można też korygować odświeżanie dla poszczególnych aplikacji. Jeśli kupujesz telefon dla hasła „120 Hz”, drobny regulamin tej płynności lepiej znać przed zakupem.

Jasność w trybie Auto wygląda bardzo mocno: opis pomiaru podaje ponad 2100 nitów dla białego pola 75% oraz ponad 3500 nitów dla pola 10%. W wykresie dla Auto i wypełnienia 75% są jednak dwa osobne wpisy: „Oppo Reno16 (Gallery)” z wynikiem 2124 nitów oraz drugi wiersz „Oppo Reno16” z wynikiem 1155 nitów. To nie są dwie wersje telefonu ani liczby do uśrednienia — zachowuję nazwy wpisów i warunek pomiaru, bo właśnie tak zapisano te dane. Na drugim końcu skali jest 1,9 nita, czyli poziom opisany jako odpowiedni do zupełnie ciemnego pomieszczenia. Do kompletu dochodzi 3840 Hz PWM: mocny parametr sterowania jasnością w specyfikacji, choć nie obietnica identycznego komfortu dla każdej pary oczu.

Ekran i głośniki OPPO Reno16 — kluczowe dane
Cecha lub pomiarWynik
PanelAMOLED, 6,32 cala, 1216 × 2640 pikseli, 460 ppi, 10 bitów
HDR i PWMHDR10+, 3840 Hz PWM
Odświeżanie60 / 90 / 120 Hz zależnie od aplikacji i trybu
Jasność z danych panelu600 nitów typowo; 1800 nitów HBM; 3600 nitów peak — specyfikacja, nie wynik pomiaru
Jasność Auto, białe pole 75%„Oppo Reno16 (Gallery)” — 2124 nitów
Jasność Auto, białe pole 75%osobny wpis „Oppo Reno16” — 1155 nitów
Jasność Auto, pole 10%ponad 3500 nitów w opisie pomiaru
Minimalna jasność1,9 nita
Głośnikihybrydowe stereo: słuchawka + pełnoprawny głośnik dolny
Głośność z suwakiem 300%-23,8 LUFS (Very Good)
Głośność bez boostu-26,1 LUFS (nadal solidnie)

Głośniki: głośno, z rozsądnym środkiem

Reno16 korzysta z hybrydowego stereo: słuchawka pełni rolę jednego kanału, a dolny głośnik jest pełnoprawną jednostką. Ten drugi gra odrobinę głośniej i ma pełniejszy bas, więc telefon nie brzmi jak urządzenie, które dostało jeden głośniczek w gratisie.

Przy rozszerzonym suwaku ustawionym na 300% zapisano -23,8 LUFS i ocenę Very Good; bez głośnościowego dopalacza jest -26,1 LUFS, nadal solidnie. LUFS oznacza głośność, a nie ogólną ocenę jakości. W tej skali bardziej ujemna wartość oznacza cichszy dźwięk, więc -23,8 LUFS to głośniejsze ustawienie niż -26,1 LUFS. Przy 100% basu mogłoby być odrobinę więcej, ale strojenie wypada lepiej niż u większości konkurentów. Jeśli szukasz subwoofera w kieszeni, Poco X8 Pro Max ma tu przewagę.

Snapdragon 7 Gen 4: szybki średniak z krótką smyczą

OPPO Reno16 w wariancie 8/256 GB (CPH2865) korzysta z układu Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (SM7750-AB) wykonanego w litografii 4 nm. To ośmiordzeniowa konstrukcja z jednym Cortex-X720 2,8 GHz, czterema Cortex-A720 2,4 GHz i trzema Cortex-A520 1,8 GHz. Za grafikę odpowiada Adreno 722 taktowane zegarem 1150 MHz, a pamięć masowa to UFS 3.1. Brzmi jak porządny średniak z ambicjami — i na krótkim dystansie faktycznie potrafi je pokazać.

Wyniki są jednak bardziej „sprawny zawodnik” niż „pogromca ligi”. W Geekbench 6 Single-Core Reno16 zdobywa 1261 punktów, w AnTuTu v10 1 126 077 punktów, a w 3DMark Wild Life Extreme (Highest) 2049 punktów. Każda z tych liczb opisuje inny test, więc nie należy sklejać ich w jeden superwynik — benchmarkowa matematyka nie działa na zasadzie wrzucenia wszystkiego do blendera.

Wyniki wydajności i stabilności OPPO Reno16 (CPH2865)
PomiarWynikWarunki / odczyt
Geekbench 6 Single-Core1261 pkt.256 GB / 8 GB RAM
AnTuTu v101 126 077 pkt.256 GB / 8 GB RAM; ekran 1216 × 2640
3DMark Wild Life Extreme (Highest)2049 pkt.Adreno 722; ekran 1216 × 2640
CPU stress-test63% (throttling)długotrwałe obciążenie CPU
3DMark Wild Life Extreme Stress Test — najlepsza pętla2049 pkt.urządzenie CPH2865
3DMark Wild Life Extreme Stress Test — najniższa pętla2004 pkt.urządzenie CPH2865
Stabilność GPU w stress teście97,8%3DMark Wild Life Extreme Stress Test
Temperatura w stress teście GPU28–43°C3DMark Wild Life Extreme Stress Test
AnTuTu v10: Reno16 wobec rywaliwięcej = lepiej
OPPO Reno1611260771 126 077 pkt.
Xiaomi 17T16408341 640 834 pkt.
HONOR 60010871481 087 148 pkt.
Wniosek: Reno16 wyprzedza HONOR 600, ale Xiaomi 17T odjeżdża mu o wyraźny poziom.

Porównanie nie zostawia tu wiele miejsca na marketingową mgłę. W Geekbench 6 Single-Core Reno16 z wynikiem 1261 punktów jest za HONOR 600 (1333), Xiaomi 17T (1728) i Poco X8 Pro Max (2670), choć wyprzedza Reno15 (1188). W AnTuTu v10 sytuacja jest podobna: 1 126 077 punktów daje OPPO przewagę nad HONOR 600 (1 087 148) i Reno15 (1 086 657), ale Xiaomi 17T (1 640 834) oraz Poco X8 Pro Max (2 445 108) grają w wyższej lidze. Ten układ nie jest wolny — po prostu nie jest demonem prędkości.

Największy zgrzyt wychodzi dopiero wtedy, gdy procesor ma pracować długo. W CPU stress-teście wykres pokazuje throttling do 63%, a opis źródła ocenia Reno16 nieco gorzej od Reno15 przy długich obciążeniach, mimo tego samego chipsetu. To ważne rozróżnienie: wysoki wynik startowy nie gwarantuje równie wysokiego tempa po dłuższym renderowaniu, kompilowaniu czy graniu. Snapdragon dostaje tu smycz — i nie jest ona szczególnie długa.

GPU wypada znacznie spokojniej. W 3DMark Wild Life Extreme Stress Test urządzenie CPH2865 osiąga najlepszą pętlę na poziomie 2049 punktów, najniższą na poziomie 2004 punktów, a stabilność wynosi 97,8%. Temperatura rośnie z 28 do 43°C, zaś sam test pokazuje zakres 9–15 FPS. To są odczyty stress testu, nie obietnica takiej liczby klatek w konkretnej grze — z liczb syntetycznych nie wyczaruję uczciwie FPS dla Genshina ani Call of Duty.

Wniosek dla gracza jest więc dwuczęściowy. Po stronie GPU Reno16 ma bardzo dobrą stabilność syntetycznego obciążenia, a jego wynik 2049 punktów w 3DMark Wild Life Extreme jest identyczny z Reno15 i minimalnie niższy od Nothing Phone (4a) Pro (2075); HONOR 600 zostaje za nim z wynikiem 1797. Po stronie CPU długie obciążenie wygląda mniej różowo przez spadek do 63%. Krótkie sesje i codzienne aplikacje skorzystają z wystarczającego zapasu, ale przy długim graniu lub pracy procesorowej nie kupowałbym samej tabelki benchmarków.

OPPO Reno16: ColorOS 16 z AI na bocznym przycisku

OPPO Reno16 startuje z Androidem 16 i ColorOS 16, a producent obiecuje pięć dużych aktualizacji systemu oraz sześć lat poprawek bezpieczeństwa. To nie jest efektowny slogan z premiery, tylko konkretna tarcza przed szybkim starzeniem się telefonu: Reno16 ma szansę dłużej wyglądać świeżo także po stronie oprogramowania.

AI Mind Space: trzech asystentów przy jednym stole

ColorOS 16 wrzuca do AI Mind Space trzy różne ścieżki: Gemini, Perplexity AI i DeepSeek. Możesz użyć jednego chatbota albo kilku naraz, a potem porównać odpowiedzi i perspektywy. To ciekawsze niż kolejny asystent ukryty w osobnej aplikacji — telefon próbuje zrobić z AI panel roboczy, a nie naklejkę na pudełku.

Nie ma tu jednak magii. Mind Space pomaga szukać informacji i zestawiać odpowiedzi, ale nie zwalnia z myślenia. Dla osoby, która często porównuje materiały albo chce szybko zebrać kilka punktów widzenia, taki panel może skrócić drogę. Jeśli AI uruchamiasz raz na miesiąc, będzie raczej efektownym pokojem, do którego nikt nie wchodzi.

Najbardziej konkretne jest to, że AI ma własny klawisz. AI Snap Key domyślnie otwiera Mind Space, ale można go przemapować. To sprytne, bo przycisk nie musi do końca życia być pomnikiem jednej funkcji; jeśli nie korzystasz z AI, możesz nadać mu własny skrót. Zastrzeżenie jest proste: jego sens zależy od tego, czy faktycznie masz dla niego zastosowanie.

Łączność bez polowania na brakujące literki

Podstawowy pakiet jest nowoczesny: 5G, Wi‑Fi 6 i Bluetooth 5.4. Ten ostatni standard współpracuje z aptX HD, aptX Adaptive oraz LHDC 5, więc telefon nie zamyka drogi do lepszych kodeków — o ile słuchawki również je obsługują. To nie jest lista skrótów do odhaczenia, tylko zestaw, który powinien spokojnie dogadać się z typowym domowym sprzętem.

Reno16 nie zapomina o wygodnych drobiazgach. W szufladzie mieszczą się dwie fizyczne karty nanoSIM, a eSIM pozwala utrzymać dwie linie aktywne. NFC obsłuży płatności i szybkie parowanie zgodnych akcesoriów, natomiast podczerwień może zamienić telefon w pilot do domowego sprzętu. Mało widowiskowe? Owszem. Przydatne? Zdecydowanie bardziej niż kolejny połyskujący napis AI.

USB-C z gwiazdką, kilka wygód wyciętych

Jest USB-C z OTG, ale przesył danych zatrzymuje się na USB 2.0. Do podstawowych akcesoriów i pendrive’a wystarczy, do częstego zrzucania dużych nagrań już mniej — nowoczesna wtyczka nie gwarantuje nowoczesnego tempa.

Lista braków jest krótka, ale odczuwalna: nie ma jacka 3,5 mm ani ładowania bezprzewodowego. Europejskie pudełko nie zawiera też ładowarki, więc szybkie ładowanie wymaga posiadania zgodnego zasilacza. To nie zabija Reno16, ale pokazuje, gdzie OPPO oszczędziło na wygodzie: łączność jest szeroka, tylko nie całkiem bezkompromisowa.

Moim zdaniem Reno16 wygrywa oprogramowaniem nie liczbą bajerów, lecz sensownym połączeniem długiego wsparcia, elastycznego klawisza i kompletnego zestawu sieci. AI Mind Space jest ciekawym dodatkiem, ale nie powodem do zakupu dla każdego; za to USB 2.0, brak jacka i ładowania bezprzewodowego to realne rachunki za szeroki, nowoczesny pakiet. Jeśli chcesz telefonu, który po prostu dobrze dogaduje się z siecią i akcesoriami, jest tu dużo spokoju. Jeśli oczekujesz portu bez ograniczeń i pełnego zestawu wygód, producent zostawił kilka drzazg.

Bateria OPPO Reno16: 6000 mAh i ładowanie bez fajerwerków

OPPO Reno16 w wariancie europejskim nie bierze udziału w wojnie na największą liczbę miliamperogodzin. Europejska odmiana ma 6000 mAh, podczas gdy wersja międzynarodowa dostaje 6700 mAh. To nie jest kosmetyka z gwiazdką, tylko różnica, którą trzeba uwzględnić przy zakupie: oceniajmy dokładnie europejski wariant, a nie większy akumulator z innego rynku. 6000 mAh nie wygląda jak kapitulacja, ale Reno16 oddaje rywalom łatwy punkt w tabeli pojemności.

Najciekawszy zgrzyt pojawia się przy Active Use Score. Tekst pomiaru podaje dla badanego wariantu 16:45, a grafika pokazuje 16:44 h; dodatkowo graficzny wiersz ma etykietę 6700 mAh. Zachowuję oba zapisy zamiast udawać aptekarską precyzję. Ta metryka powstaje z określonych scenariuszy baterii, a nie z prostego licznika czasu ze świecącym ekranem: grafika rozbija ją na rozmowy 35:05, web 15:53, wideo 23:25 i gry 8:58.

Active Use Score — wartości z grafiki więcej = dłużej; tekst źródłowy podaje 16:45
OPPO Reno16 — grafika 16.73 16:44 h
HONOR 600 16.95 16:57 h
Xiaomi 17T 17.25 17:15 h
Poco X8 Pro Max 25.35 25:21 h
Wniosek: wynik Reno16 jest blisko HONOR-a i Xiaomi, ale Poco wyraźnie odjeżdża w tym zestawieniu.

Na tle grafiki Reno16 nie buduje przewagi samą baterią: 16:44 h jest blisko wyniku HONOR-a 600 i Xiaomi 17T, ale do Poco X8 Pro Max brakuje całej długości. To raczej spokojny zapas niż rekord wytrzymałości. Dla kupującego ważne jest więc nie tylko to, że 6000 mAh daje sensowny punkt wyjścia, ale też to, że europejski wariant nie może korzystać z pochwał należnych większej baterii 6700 mAh.

Ładowanie: 61% po 30 minutach, ale konkurencja nie śpi

80 W SuperVOOC brzmi jak obietnica sprintu, ale licznik jest bardziej przyziemny. W pomiarze od 0% po 30 minutach Reno16 osiągnął 61%. To ponad połowa akumulatora po krótkiej przerwie, choć zdecydowanie nie pełne ładowanie — tego kamienia milowego nie wolno mylić z czasem 0–100%.

Bateria po 30 minutach ładowania od 0% więcej = więcej energii po tym samym czasie
OPPO Reno16 61 61%
HONOR 600 71 71%
Nothing Phone (4a) Pro 68 68%
Xiaomi 17T 55 55%
Wniosek: Reno16 ładuje się szybciej niż Xiaomi 17T, ale zostaje za HONOR-em 600 i Nothingiem.

Naładowanie do 61% w pół godziny jest użyteczne, ale 80 W nie okazuje się tu rakietą z plakatu. Źródło określa ładowanie jako mniej więcej przeciętne: Reno16 wyprzedza część telefonów, za częścią zostaje, a do tego ładuje się wolniej niż poprzednik mimo jego nieco większej baterii 6500 mAh. Producent dowozi sprawny wynik, tylko nie dostarcza argumentu, który kończyłby dyskusję jednym spojrzeniem na pudełko.

Bateria i ładowanie OPPO Reno16 — dokładny wariant europejski
Pomiar lub funkcjaOPPO Reno16Warunki / doprecyzowanie
Pojemność baterii6000 mAhWariant europejski; międzynarodowy ma 6700 mAh
Active Use Score — zapis tekstowy16:45Battery test; opis pomiaru
Active Use Score — zapis grafiki16:44 hGrafika; wiersz oznaczony 6700 mAh; konflikt z tekstem
Active Use Score — calls35:05Subtest rozmów
Active Use Score — web15:53Subtest przeglądania sieci
Active Use Score — video23:25Subtest odtwarzania wideo
Active Use Score — game8:58Subtest gier
Ładowanie po 30 min61%Start od 0%; widok „in 30 min”
Ładowanie przewodowe80 W SuperVOOCWartość z pomiaru ładowania
Ładowanie bezprzewodoweBrakReno16 nie obsługuje ładowania bezprzewodowego
Odwrotne ładowaniePrzewodoweŹródło wymienia reverse wired charging
Bypass chargingTakTryb gamingowy ograniczający ciepło i spadki wydajności
Smart charging i limit ładowaniaTakFunkcje nastawione na wydłużenie życia baterii
Ładowarka w pudełkuZależna od rynkuOdnotowany zestaw miał ładowarkę 80 W; europejskie pudełko detaliczne jej nie zawiera

OPPO nie zapomniało o graczach. Bypass charging pozwala zasilać telefon podczas gry z mniejszym obciążeniem cieplnym, a smart charging i limit ładowania mają pomóc w utrzymaniu kondycji akumulatora przez dłuższy czas. To są funkcje mniej widowiskowe niż wielkie „80 W”, ale właśnie takie drobiazgi mają sens, gdy telefon regularnie siedzi pod kablem.

Bezprzewodowego ładowania nie ma, choć jest odwrotne ładowanie przewodowe. Trzeba też uważać na zawartość pudełka: odnotowany zestaw źródłowy miał kabel USB-A–USB-C, ładowarkę 80 W SuperVOOC i etui, ale europejskie pudełko detaliczne nie obejmuje ładowarki. Sama obecność kostki w zestawie opisanym w materiale nie jest więc obietnicą dla kupującego wersję europejską — tu warto sprawdzić konkretną ofertę przed zakupem.

Bilans jest prosty: europejski Reno16 ma przyzwoity zapas z 6000 mAh, Active Use zapisany jako 16:44 na grafice lub 16:45 w tekście i ładowanie, które po pół godzinie dobija do 61%. To bateria, która nie wymaga przeprosin, ale też nie rozdaje medali. Kompaktowy format i funkcje ochrony akumulatora przemawiają na jego korzyść; jeśli priorytetem jest rekordowa wytrzymałość, ładowanie bez kabla albo pewna ładowarka w pudełku, ten model zostawia rywalom zbyt dużo miejsca do ataku.

Aparaty OPPO Reno16: cztery pięćdziesiątki, jeden haczyk

OPPO Reno16 gra kartą czterech pięćdziesiątek: trzy aparaty 50 MP trafiły na plecy, a czwarty, także 50-megapikselowy i z autofokusem, znalazł się z przodu. Najważniejszy awans nie polega jednak na dopisaniu kolejnej cyfry do głównego modułu. To ultraszeroki kąt przeskoczył z poprzednich 8 MP do 50 MP. Papier wygląda więc odważnie, ale aparat nie rozdaje wszystkich asów po równo.

Aparaty OPPO Reno16 — konfiguracja modułów
ModułNajważniejsze dane
Główny50 MP, f/1.8, PDAF, OIS
Tele 3,5×50 MP, f/2.8, PDAF, OIS, zoom optyczny 3,5×
Ultraszeroki kąt50 MP, f/2.0, 116°, autofocus
Selfie50 MP, f/2.0, autofocus

Dzień: główny aparat i tele robią robotę

W dobrym świetle główny aparat dostarcza szczegółowe zdjęcia o przeważnie naturalnym wyglądzie, szerokim zakresie dynamicznym i przyjemnym nasyceniu. Odcienie skóry zwykle trzymają naturalność, choć w części scen potrafią zostać podkręcone trochę za mocno. Tryb 2× jest przy tym odrobinę ostrzejszy niż w Reno15, szczególnie w drobnych fakturach i precyzyjnym łączeniu detali. To nie jest rewolucja, ale właśnie takie małe poprawki robią różnicę, kiedy fotografujesz coś więcej niż idealnie oświetloną ścianę.

Nie warto natomiast klikać trybu pełnej rozdzielczości 50 MP tylko dlatego, że przycisk wygląda dumnie. Zapisane kadry przypominają powiększone zdjęcia z łączenia pikseli i nie dają obiecanego bonusu w szczegółach. Portret również nie zawsze zna umiar: domyślne rozmycie tła jest zbyt mocne, więc aparat potrafi potraktować zwykłą sylwetkę jak projekt do wycięcia nożyczkami. Dwie funkcje brzmiące premium najlepiej zostawić w spokoju, dopóki konkretna scena naprawdę ich nie wymaga.

Teleobiektyw 3,5× to za to mocny punkt zestawu w jasnym otoczeniu. Zdjęcia są bardzo dobre: ostre, pozbawione wyraźnego szumu, szczegółowe, z dobrym zakresem dynamicznym i spójnymi kolorami. W pomieszczeniach obraz może wyjść nieco ciemniejszy, ale na zewnątrz ten moduł nie wygląda jak dodatek wrzucony do tabelki dla marketingu. Przy 7× nadal da się uzyskać przyzwoity kadr, tylko selektywna miękkość przypomina, żeby nie oglądać każdego zdjęcia pod lupą.

Największa zmiana czeka na szerokim planie. Nowy ultraszeroki aparat 50 MP jest wyraźnie lepszy od poprzedniego modułu 8 MP: oferuje szczegóły wystarczające dla swojej klasy, bardzo dobry zakres dynamiczny, trafne kolory i autofocus, który pomaga przy ostrych ujęciach z bliska. To właśnie tutaj Reno16 przestaje wyglądać jak telefon z jednym sensownym aparatem i dwoma statystami. Tyle że również ten moduł nie przekonuje do zapisywania wszystkiego w pełnej rozdzielczości 50 MP — większa liczba pikseli nie robi automatycznie większej wartości.

Noc: główny pewny, tele nadal użyteczny

Po zmroku główny aparat wypada od dobrze do bardzo dobrze, zależnie od sceny. Ekspozycja i szczegóły są na dobrym poziomie, zakres dynamiczny jest świetny, a automatyczny balans bieli nie urządza loterii kolorów. Problemem bywa nadmierne wyostrzanie, szczególnie w jaśniejszych nocnych kadrach. Telefon widzi więc noc całkiem rozsądnie, ale czasem próbuje jeszcze dopisać jej kontury grubym markerem.

Przy 2× główny aparat po ciemku staje się wyraźnie bardziej miękki na poziomie pojedynczych pikseli. Tele 3,5× pozostaje dobry jak na swoją klasę, z naturalnym balansem bieli i kolorami, ale nie dowozi szczegółowości na poziomie flagowca. 7× lepiej traktować jako tryb awaryjny niż zaproszenie do tropienia każdego włosa na zdjęciu.

Ultraszeroki kąt nocą ma ciekawy bilans: w całym kadrze wypada bardzo dobrze, zachowuje świetny zakres dynamiczny i kolory, kontroluje szum oraz nie gubi faktury w cieniach. Przy powiększeniu pikselowym widać miękkość detalu, ale to kompromis znacznie łatwiejszy do zaakceptowania niż całkowicie martwe cienie. W praktyce właśnie szeroki moduł okazuje się po zmroku pozytywną niespodzianką.

Zbliżenia: tutaj cztery pięćdziesiątki tracą ostrość

Największy zgrzyt wychodzi przy fotografowaniu z bliska. Teleobiektyw potrzebuje około 40 cm do złapania ostrości, więc bliskie ujęcia w trybie 7× potrafią być po prostu niepewne. 2× z głównego aparatu jest rozsądną alternatywą, ale nie naprawia problemu w pełni. Jeśli aparat ma regularnie łapać małe detale z krótkiego dystansu, ten zestaw nie daje takiej swobody, jak sugerowałaby armia czterech modułów 50 MP.

Bilans fotograficzny pozostaje dodatni, tylko nie jest równy. Główny aparat dobrze prowadzi dzień i noc, tele 3,5× daje konkretny zasięg bez udawania bezstratnego cudu, a ultraszeroki wreszcie przestaje być piętą achillesową serii. Jednocześnie tryb 50 MP nie dowozi detalu, portret przesadza z rozmyciem, a zbliżenia przypominają, że megapiksele nie zastąpią sensownego ostrzenia.

Wideo w 4K60, ale spacer nadal zdradza telefon

OPPO Reno16 nie oszczędza na trybach nagrywania: wszystkie cztery aparaty potrafią rejestrować obraz w 4K przy 60 kl./s. To także ważny awans ultraszerokiego kąta, bo w poprzednim modelu ten moduł kończył się na 1080p. Do wyboru są kodeki H.264 i H.265/HEVC, przy czym ten drugi jest ustawieniem domyślnym, a HDR działa przy każdym poziomie jakości. Brakuje tylko 24 kl./s — dla większości osób drobiazg, dla fanów konkretnego filmowego tempa irytująca skaza.

W dzień główny aparat daje dużo szczegółów, szeroki zakres tonalny i przyjemne kolory. Nowy aparat ultraszerokokątny jest tu największym zwycięzcą: względem dawnego trybu 1080p przeskok w szczegółowości jest wyraźny, a wszystkie trzy tylne moduły utrzymują użyteczną jakość zarówno za dnia, jak i po zmroku. Można więc zmieniać kadr bez poczucia, że po przełączeniu obiektywu film nagle zamieni się w pamiątkę z ery 720p.

Noc pokazuje jednak, że to nadal nie jest sprzęt do bezkarnego kręcenia wszystkiego. Główny aparat i teleobiektyw nagrywają po ciemku przyzwoicie pod względem ostrości, zakresu tonalnego i kolorów, ale trudno nazwać ten obraz imponującym. Ultraszeroki kąt wypada zaskakująco dobrze jak na swoją klasę, choć nie dorównuje dwóm pozostałym modułom. Rezultat jest prosty: nocne klipy da się wykorzystać, tylko nie warto oczekiwać jakości z flagowca.

Największy problem leży gdzie indziej — w ruchu. Według źródła tłumienie drgań podczas chodzenia nadal nie jest idealne, choć z nieruchomej pozycji wszystkie trzy tylne aparaty stabilizują obraz bardzo dobrze. Tryb Ultra Steady jest domyślnie wyłączony, a pewna stabilizacja działa w tle cały czas. Reno16 najlepiej czuje się więc na statywie, przy spokojnym panoramowaniu albo wtedy, gdy operator nie urządza sobie sprintu z telefonem w dłoni.

Przedni aparat 50 MP z autofokusem jest mocnym punktem zestawu. Selfie są bardzo dobre, mają naturalne odcienie skóry i szeroki zakres tonalny w natywnym ujęciu 18 mm (0,6x) oraz przy 1x; przy 2x nadal pozostają użyteczne. Kolory są mniej nasycone niż wcześniej, a w części scen pojawia się lekka miękkość, lecz źródło ocenia te różnice jako drugorzędne. Do wideorozmów, rolek i szybkich autoportretów to znacznie pewniejszy aparat niż sugerowałaby sama specyfikacja.

OPPO Reno16 kontra rywale: mały telefon, duża lista pytań

OPPO Reno16 wchodzi do tej walki z jednym bardzo czytelnym atutem: nie próbuje być cegłą z baterią. 151,21 × 72,42 mm i 177 g, ekran 6,32 cala, 6000 mAh, ładowanie 80 W oraz teleobiektyw 3,5× tworzą pakiet dla osoby, która chce telefonu mniejszego, ale nie chce codziennie polować na gniazdko. Tyle że lista alternatyw szybko pokazuje koszt tej dyscypliny: rywale dokładają większy zapas mocy, pamięci albo aparatów.

Zestawienie głównych rywali pokazuje więc prawdziwy konflikt, a nie konkurs na najdłuższą specyfikację. Reno16 broni formatu i równowagi, natomiast kolejne modele celują w konkretną słabość: większą baterię, mocniejszy układ, 512 GB pamięci, teleobiektyw albo ładowanie bezprzewodowe. Wybór nie polega na znalezieniu telefonu bez wad. Polega na tym, żeby wybrać wadę, z którą da się żyć.

HONOR 600 — najbliższy pojedynek na papierze

HONOR 600 jest najbliższym rywalem Reno16, bo dzieli z nim Snapdragona 7 Gen 4 oraz konfigurację 8/256 GB. Różnica zaczyna się w gabarytach i zapasie energii: HONOR ma ekran 6,57 cala i akumulator 6400 mAh, a do tego katalogowo wyróżnia główny aparat 200 MP z OIS oraz ochronę IP69K/IP68/IP69. OPPO odpowiada mniejszą, lżejszą obudową i zestawem trzech aparatów z tele 3,5×. Jeśli kompaktowość jest świętością, Reno16 ma argument; jeśli nie, HONOR bez ceregieli pokazuje, że ten sam układ można połączyć z większym oddechem baterii.

Google Pixel 10 — kompaktowy kierunek, ale inna filozofia

Google Pixel 10 gra w podobnym rozmiarowym rejonie, lecz zmienia zasady: 6,3-calowy OLED, Tensor G5, 12 GB RAM i katalogowy teleobiektyw 5× kierują uwagę w stronę kompaktowego telefonu z własnym podejściem do aparatu i oprogramowania. Reno16 ma większą baterię 6000 mAh oraz 80 W, podczas gdy Pixel ma 4970 mAh i 30 W, więc tutaj rachunek jest prosty: Google daje inny charakter i ładowanie bezprzewodowe, OPPO daje mniej czekania przy kablu. Pixel waży jednak 204 g, a Reno16 tylko 177 g — kompaktowy ekran nie zawsze oznacza kompaktowy telefon.

Xiaomi 17T Pro — gdy kończy się cierpliwość do kompromisów

Xiaomi 17T Pro nie udaje kompaktu i właśnie dlatego jest tak czytelny. Dostajesz 6,83 cala i 144 Hz, układ Dimensity 9500, 12/512 GB z UFS 4.1, baterię 7000 mAh, ładowanie 100 W oraz bezprzewodowe 50 W. To wybór dla gracza i użytkownika, który chce zapasu na lata, a nie telefonu skrojonego pod kieszeń marynarki. Reno16 wygrywa wymiarami i wagą; Xiaomi odpowiada większym ekranem, pamięcią, energią i mocą. Jeżeli po przeczytaniu specyfikacji myślisz „dajcie mi święty spokój z kompromisami”, ten rywal wie, co robi.

HONOR 400 Pro — większy format, wyższa liga podzespołów

HONOR 400 Pro jest świadomym wyjściem ponad klasę Reno16: Snapdragon 8 Gen 3, 12/512 GB, ładowanie 100 W, bezprzewodowe 50 W i ochrona IP68/IP69 tworzą zestaw dla kupującego, który chce więcej sprzętu w każdej głównej rubryce. Katalog wymienia też aparat główny 200 MP z OIS + EIS oraz ultraszeroki 12 MP. W zamian dostajesz większą bryłę 6,7 cala i akumulator 5300 mAh, więc OPPO zachowuje przewagę tam, gdzie liczy się lekkość, mniejszy ekran i pojemniejsza bateria. HONOR jest dla tych, którzy wolą zapas mocy i 512 GB od smukłej codzienności.

Vivo X300 Pro — aparat i ładowanie bez kompleksów

Jeżeli najważniejsze są aparat, szybkie uzupełnianie energii i flagowy zapas, Vivo X300 Pro wchodzi na ring z 200-megapikselowym peryskopem, ultraszerokim 50 MP, ładowaniem przewodowym 90 W i bezprzewodowym 40 W. Ma też Dimensity 9500 oraz 512 GB pamięci. Trzeba tylko pamiętać o rozmiarze i wadze: ekran ma 6,78 cala, a telefon waży 226 g. Katalog rozdziela ponadto baterię na 5440 mAh dla wariantu EU i 6510 mAh dla Global, więc tych liczb nie należy wrzucać do jednego worka. Reno16 jest przy Vivo filigranowy; Vivo odwdzięcza się sprzętem, którego OPPO po prostu nie próbuje udawać.

Moim zdaniem Reno16 broni się wtedy, gdy kompaktowy format jest warunkiem, a nie miłym dodatkiem. HONOR 600 to najbliższe lustro z większą baterią, Pixel 10 zmienia priorytet na aparat i oprogramowanie, Xiaomi 17T Pro dokłada brutalny zapas mocy, HONOR 400 Pro podnosi klasę podzespołów, a Vivo X300 Pro bierze na siebie rolę ciężkiego specjalisty od aparatu i ładowania. OPPO nie musi wygrywać każdej rundy — musi tylko trafić w tę, która dla Ciebie naprawdę ma znaczenie.

OPPO Reno16: werdykt i opłacalność

Kup, jeśli

  • kompaktowy format i odporność są dla Ciebie ważniejsze niż rekordowa ilość mocy za złotówkę — wybierasz świadomie inną przewagę niż czołówka rankingu;
  • chcesz zestaw 50-megapikselowych aparatów z teleobiektywem i nie oczekujesz, że sama liczba modułów wygra ranking opłacalności;
  • wolisz poręczną bryłę od większego rywala z wyższym wskaźnikiem i akceptujesz, że za ten wybór oddajesz część wartości zakupowej.

Nie kupuj, jeśli

  • szukasz przede wszystkim najwyższej wydajności za złotówkę — Reno16 zajmuje 6. miejsce z wynikiem 438,19;
  • możesz wybrać Xiaomi 17T Pro, który prowadzi z wynikiem 1031,24 i zostawia OPPO z luką 57,51% do najlepszego wyniku;
  • nie chcesz wybierać telefonu, którego wskaźnik przegrywa także z HONOR-em 400 Pro (844,01), Pixelem 10 (575,45), HONOR-em 600 (530,82) i Vivo X300 Pro (511,78).

Zalety

  • Kompaktowa bryła oraz szeroki pakiet odporności IP66, IP68, IP69 i IP69K.
  • Trzy tylne aparaty 50 MP oraz 50-megapikselowy aparat przedni z autofokusem.
  • AMOLED 120 Hz z HDR10+ oraz łączność 5G, eSIM, Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.4.

Wady

  • WOS 438,19 stawia Reno16 na 6. miejscu sześciomodelowego zestawienia.
  • Każdy z pięciu porównywanych rywali ma wyższy WOS, a Xiaomi 17T Pro odjeżdża szczególnie mocno.
  • Snapdragon 7 Gen 4 nie jest klasowym liderem, a długie obciążenie CPU sprowadza wydajność do 63% maksimum.
7.8Expert Score
OPPO Reno16

Tu przegrywa rachunek, nie telefon.

WOS — Wskaźnik Opłacalności Subverse pokazuje, ile surowej wydajności dostajesz za aktualną cenę: im wyższy wynik, tym lepiej. OPPO Reno16 ma w bieżącym odczycie WOS 438,19.

Na tle sześciu modeli Reno16 zajmuje 6. miejsce. Xiaomi 17T Pro prowadzi z WOS 1031,24, czyli ma przewagę 57,51%; dalej są HONOR 400 Pro (844,01), Google Pixel 10 (575,45), HONOR 600 (530,82) i Vivo X300 Pro (511,78).

To nie jest kosmetyczna różnica ani przypadek jednego słabszego rywala: każdy z pięciu porównywanych telefonów ma wyższy WOS. Przy kryterium wydajności za pieniądze OPPO Reno16 zostaje więc na końcu stawki.

Nie polecam. Xiaomi 17T Pro ma wyższy WOS i jest wyraźnie lepszym wyborem dla osoby, która kupuje przede wszystkim wydajność za pieniądze.

Wyświetlacz
8.5
Wydajność
7
Bateria
8
Kamera
8
Gaming
7
Łączność
8
Oppo Reno16 5G 8/256GB Fioletowy
2849,00 zł
na stanie
Ceneo.pl
OPPO Reno 16 5G 8/256GB 6.32" 120Hz Ciemnofioletowy
2999,00 zł
na stanie
Mediaexpert.pl
OPPO Reno16 5G 8/256GB Dark Purple – szybka bezpieczna dostawa lub możliwość darmowego odbioru w 22 miastach
2999,00 zł
X-kom.pl
Najwyższa cena w tym sklepie
2999,00 zł Mediaexpert.pl
2026-08-27
Najniższa cena w tym sklepie
2849,00 zł Ceneo.pl
2026-08-31
Aktualna cena
2849,00 zł Ceneo.pl
2026-08-31
Od 2026-08-27

OPPO Reno16: najczęstsze pytania

Źródło pomiarów i obserwacji testowych: GSMArena. Analiza, porównania i Subverse Score: Subverse.pl.

  1. Czy telefony Oppo Reno są dobre?

    W przypadku OPPO Reno16 odpowiedź brzmi: tak, ale bez taryfy ulgowej. To dobrze wyposażony all-rounder z kompaktowym ekranem AMOLED 120 Hz, ochroną IP66/IP68/IP69/IP69K, trzema tylnymi aparatami 50 MP i bardzo dobrym aparatem przednim. Słabsze punkty też są konkretne: Snapdragon 7 Gen 4 nie imponuje na tle szybszych układów, wideo wypada przeciętnie, a europejski wariant ma ustępstwa w baterii i ładowaniu. Zdjęcia, szczególnie selfie, należą za to do mocnych stron.

  2. Czy Oppo oferuje ultra szybkie ładowanie?

    Tak. OPPO Reno16 obsługuje przewodowe ładowanie 80 W SUPERVOOC, a specyfikacja wymienia też 55 W PPS, 13,5 W PD/QC i ładowanie zwrotne po kablu. W teście ładowania wariant 6000 mAh osiągnął 61% po 30 minutach od zera. Samo 80 W jest jednak mniej efektowne, niż sugeruje nazwa — źródło ocenia je jako mniej więcej przeciętne dla tej klasy, a europejskie pudełko nie musi zawierać ładowarki.

  3. Czy Oppo można ładować indukcyjnie?

    Nie. Zatwierdzona specyfikacja wymienia ładowanie przewodowe 80 W SUPERVOOC, PPS, PD/QC i ładowanie zwrotne po kablu, ale nie podaje żadnego trybu bezprzewodowego. Reno16 nie oferuje więc ładowania indukcyjnego — sama nazwa SUPERVOOC tego nie zmienia.

  4. Czy OPPO Reno16 obsługuje 5G?

    Tak. Specyfikacja OPPO Reno16 wymienia obsługę sieci 5G oraz eSIM.

  5. Ile kosztuje OPPO Reno16?

    Aktualną cenę OPPO Reno16 sprawdź w bieżącej ofercie poniżej. Kwota i dostępność zmieniają się, dlatego FAQ nie zamraża jednej ceny; przy wersjach 256 GB i 512 GB wybierz ofertę przypisaną do dokładnego wariantu.

Specjalista ds. sprzętu komputerowego i technologii mobilnych.

Od 20 lat łączę pasję do technologii, która narodziła się w dzieciństwie, z praktyczną, pogłębioną wiedzą. Moim celem jest demistyfikacja skomplikowanych zagadnień i dostarczanie rzetelnych, sprawdzonych informacji.

Moje kluczowe obszary ekspertyzy:

  • Doświadczenie: Projektowanie i budowa customowych stacji roboczych i gamingowych. Posiadam praktyczne doświadczenie w doborze komponentów (CPU, GPU, RAM, SSD) w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności w określonym budżecie.
  • Ekspertyza: Zaawansowana personalizacja urządzeń z systemem Android poprzez instalację i konfigurację custom ROM-ów, co pozwala na poprawę ich wydajności, bezpieczeństwa i funkcjonalności.
  • Wiarygodność: Zawsze rekomenduję rozwiązania, które sam przetestowałem i których jestem pewien. Chętnie dzielę się wiedzą i doradzam w wyborze optymalnych rozwiązań w zakresie sprzętu, oprogramowania i gamingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Redmi Note 17 Pro Max w zielonym świetle — recenzja Subverse

    Redmi Note 17 Pro Max: Co naprawdę daje Max?

    Recenzja Xiaomi Redmi Note 17 Pro Max: ekran AMOLED 120 Hz, bardzo mocna bateria, szybkie ładowanie, aparat główny i praktyczne wnioski dla kupującego.

    /

  • HONOR 600 w pomarańczowym świetle i cieniu — recenzja Subverse

    Honor 600: Świetny ekran, trudny zakup

    Honor 600 próbuje być średniakiem z ekranem ponad swoją klasę, ale nie udaje telefonu do bicia rekordów wydajności. I właśnie tu leży jego najważniejszy dy

    /