POCO M8 Pro 5G chce być rozsądnym awansem, ale od początku ciągnie za sobą rodzinny paradoks. Wariant 12/512 GB Green ma ogromny ekran AMOLED 6,83 cala, Snapdragona 7s Gen 4 i akumulator 6500 mAh z ładowaniem 100 W, a zarazem jest bardzo bliskim krewniakiem Redmi Note 15 Pro+ z głównym aparatem 50 MP zamiast 200 MP. To telefon, który inwestuje w ekran i energię, ale nie próbuje wygrać specyfikacją fotograficzną.
Pakiet baterii wygląda mocno na papierze, lecz europejskie pudełko nie zawiera zasilacza. To ważny szczegół: pełny sens ładowania 100 W pojawia się dopiero wtedy, gdy masz odpowiednią ładowarkę i przewód. Dla osoby, która chce po prostu wyjąć telefon z pudełka i korzystać z jego największego atutu, jest to realny koszt wygody, nie kosmetyczny brak.
W zamian dostajesz 512 GB pamięci, ale bez gniazda microSD. Duża pojemność łagodzi problem na starcie, jednak późniejszej rozbudowy już nie będzie. POCO poprawia względem M7 Pro ekran, ochronę, hardware i ładowanie, ale jego pozycjonowanie pozostaje czytelne: ma być dużym, wytrzymałym średniakiem do multimediów i codziennej pracy, a nie telefonem dla osoby, która wybiera model przede wszystkim po aparacie.
Werdykt w 30 sekund: POCO M8 Pro 5G jest dla kogoś, kto chce dużego AMOLED-u, zapasu 512 GB, pojemnej baterii i szybkiego ładowania, a aparat główny traktuje jako narzędzie, nie główny powód zakupu. Jeśli priorytetem są zoom i fotografia mobilna, Redmi Note 15 Pro+ z aparatem 200 MP wygląda na papierze bardziej przekonująco; jeśli oczekujesz kompletnego zestawu 100 W w pudełku, europejski wariant wymaga osobnego zasilacza. Najkrócej: warto go brać za ekran, baterię i pamięć, ale świadomie — po zaakceptowaniu uboższego aparatu i braku microSD.
POCO M8 Pro 5G — dużo sprzętu, kilka twardych kompromisów
Wariant 12/512 GB Green jest najbardziej konkretną wersją POCO M8 Pro 5G: dostajesz 12 GB RAM-u LPDDR4X i 512 GB pamięci UFS 2.2, napędzane przez Snapdragona 7s Gen 4. To konfiguracja z dużym zapasem na aplikacje i gry, ale pamięć wewnętrzna jest docelowa — slotu microSD nie ma.
Najmocniejszy motyw tego modelu to zestaw 6,83-calowego AMOLED-u 120 Hz i akumulatora 6500 mAh z ładowaniem do 100 W. Ekran ma rozdzielczość 2772 × 1280 px oraz obsługuje HDR10+ i Dolby Vision, więc POCO wyraźnie celuje w filmy, gry i długie sesje z dala od gniazdka.
Lista kompromisów jest równie konkretna: główny aparat 50 MP z OIS nie ma wsparcia teleobiektywu, USB-C działa tylko w standardzie 2.0, a eSIM i gniazdo słuchawkowe zniknęły. W europejskim pudełku znajduje się kabel USB-C i etui, lecz ładowarki brak — szybkiego ładowania nie da się więc wykorzystać bez własnego, zgodnego zasilacza.
| Cecha | POCO M8 Pro 5G 12/512 GB | POCO X8 Pro 12/512 GB | Motorola Edge 60 Pro 12/512 GB |
|---|---|---|---|
| Ekran | AMOLED 6,83″; 2772 × 1280 px; 120 Hz | AMOLED 6,59″; 2756 × 1268 px; 120 Hz | pOLED 6,7″; 2712 × 1220 px; 120 Hz |
| Układ i pamięć | Snapdragon 7s Gen 4; 12 GB; 512 GB UFS 2.2 | Dimensity 8500-Ultra; 12 GB; 512 GB UFS 4.1 | Dimensity 8350; 12 GB; 512 GB |
| Bateria i ładowanie | 6500 mAh; 100 W | 6500 mAh; 100 W | 6000 mAh; 90 W; bezprzewodowo 15 W |
| Aparaty | 50 MP OIS + 8 MP ultraszeroki; selfie 32 MP | 50 MP OIS + 8 MP ultraszeroki; selfie 20 MP | 50 MP OIS + 50 MP ultraszeroki; selfie 50 MP |
| Łączność i odporność | 5G; Wi-Fi 6; Bluetooth 5.4; NFC; bez eSIM; IP68 | 5G; Wi-Fi 6; Bluetooth 5.4; NFC; bez eSIM; IP68 | 5G; Wi-Fi 6E; Bluetooth 5.4; NFC; eSIM; IP68/IP69 |
| Wymiary | 163,3 × 78,31 × 8,3 mm | 157 × 75 × 8,4 mm | 160,69 × 73,06 × 8,24 mm |
W porównaniu z POCO X8 Pro M8 Pro daje większy ekran przy tej samej pojemności baterii i konfiguracji 12/512 GB, ale X8 Pro ma mocniejszy układ Dimensity 8500-Ultra oraz szybszą pamięć UFS 4.1. Motorola Edge 60 Pro jest węższa i dodaje eSIM, ładowanie bezprzewodowe oraz 50-megapikselowy ultraszeroki aparat, lecz ma mniejszą baterię i niższą moc ładowania. POCO broni się więc przede wszystkim ekranem, akumulatorem i przestrzenią na dane.
Design POCO M8 Pro 5G: duży telefon, rozsądnie zabezpieczony
POCO M8 Pro 5G gra dużym formatem i ochroną, ale materiałowo pozostaje pragmatycznym średniakiem. Z przodu ma płaskie szkło Gorilla Glass Victus 2, z tyłu plastik, a ramka również jest płaska i plastikowa; subtelne krawędzie 2.5D łagodzą przejście między tymi elementami. To nie jest obudowa udająca flagowca — jej ambicją jest wytrzymać codzienność i nadal wyglądać konkretnie. Wariant Green 12/512 GB nie zmienia tej materiałowej filozofii: pozostaje pragmatycznym połączeniem ochrony i prostoty.
Duży format bez przesadnej grubości
Wymiary wariantu to 163,34 × 78,31 × 8,31 mm, a masa wynosi około 206 g. To telefon zdecydowanie duży: szerokość utrudni wygodne sięganie kciukiem do przeciwległej krawędzi, zwłaszcza przy obsłudze jedną ręką. Z drugiej strony 8,31 mm nie robi z niego ciężkiej cegły, więc kompromis jest czytelny — dostajesz przestrzeń do pracy i oglądania, ale nie kompaktowość.
IP68 daje spokój, nie licencję na ryzyko
Deklarowane IP68 jest jednym z mocniejszych argumentów tej obudowy. Pył, deszcz i przypadkowe zachlapanie przestają być codziennym powodem do paniki, ale norma nadal opisuje warunki testowe, a nie gwarancję bezkarnego nurkowania. Dla kupującego to sensowna warstwa ochronna, szczególnie przy telefonie, który ma służyć kilka lat — pod warunkiem że nie pomyli jej z polisą na każde uszkodzenie cieczą.
Porty i karty: praktycznie, lecz bez eSIM
Rozmieszczenie jest klasyczne: po prawej stronie znajdują się przyciski głośności oraz zasilania/blokady, na dole port USB-C 2.0 z OTG i tacka na dwie karty nano-SIM. eSIM nie ma, podobnie jak gniazda słuchawkowego 3,5 mm. USB 2.0 wystarczy do ładowania i akcesoriów, ale przy częstym kopiowaniu dużych plików będzie wolniejszy od USB 3.x; do słuchawek przewodowych potrzebny jest adapter, a podróżujący nie aktywuje dodatkowego profilu eSIM.
Pamięć wewnętrzna ma 512 GB, lecz slotu microSD nie ma, więc pojemność jest duża, ale zamknięta na stałe. W europejskim pudełku znalazły się telefon, etui i kabel USB, za to ładowarki brakuje — jeśli chcesz wykorzystać szybkie ładowanie, musisz mieć własny kompatybilny zasilacz.
Moim zdaniem to uczciwie skalkulowany projekt: POCO M8 Pro 5G nie próbuje ukryć plastikowej natury, tylko dokłada Victus 2, IP68 i dużą pamięć. Największy koszt tej filozofii to gabaryt oraz brak eSIM, USB 3.x i gniazda słuchawkowego. Jeśli szukasz telefonu dużego, odpornego i gotowego na dwie fizyczne karty SIM, bilans jest korzystny; jeśli priorytetem są kieszonkowość i maksymalna elastyczność łączności, kompromisy będą odczuwalne od pierwszego dnia.
Wyświetlacz i głośniki
Duży AMOLED i 120 Hz z małym haczykiem
POCO M8 Pro 5G stawia na duży format: 6,83-calowy AMOLED o rozdzielczości 2772 × 1280 pikseli i gęstości 447 ppi. Jest 12-bitowy kolor, 120 Hz oraz obsługa HDR10+ i Dolby Vision. To ekran zbudowany pod filmy, gry i przewijanie treści, a nie pod udawanie kompaktowego telefonu.
Pomiary jasności trzeba czytać razem z warunkami testu. W trybie automatycznym, przy białej planszy zajmującej 75% ekranu, panel osiągnął 1435 nitów. Osobny pomiar szczytowy na planszy 10% dał 3017 nitów. Druga liczba nie opisuje jasności całego ekranu, ale pokazuje wyraźny zapas w małych jasnych fragmentach obrazu.
Odświeżanie nie działa całkiem bezwarunkowo. Tryb Default przełącza 60 i 120 Hz zależnie od sytuacji, a Custom pozwala ograniczyć ekran do 60 Hz albo wymusić 120 Hz. Przy bezczynności, wideo i aplikacjach bez obsługi wysokiego odświeżania system schodzi do 60 Hz. To nie przekreśla panelu, ale płynność nie zawsze przychodzi automatycznie.
Do pakietu dochodzą próbkowanie dotyku 480 Hz i Gorilla Glass Victus 2. Zestaw specyfikacji jest mocny, lecz najważniejsze pozostaje proste: to duży, szczegółowy ekran z wysokim odświeżaniem, więc bardziej ogranicza go rozmiar telefonu niż brak podstawowych funkcji multimedialnych.
Stereo brzmi pełnie, ale bas potrafi przykryć wokal
POCO M8 Pro 5G ma dwa głośniki stereo: dolny oraz górną słuchawkę pracującą jako drugi kanał. Brzmienie jest zbalansowane i pełne, z wyraźnym basem oraz przyzwoitą górą. Ten bas bywa jednak zbyt mocny i potrafi przykryć wokal, więc do muzyki nie jest to zestaw całkiem neutralny.
W pomiarze głośności telefon uzyskał -25,0 LUFS przy standardowym poziomie 100% oraz -19,5 LUFS z włączonym wzmocnieniem głośności. Te wyniki trzeba rozdzielać, bo opisują dwa różne ustawienia. POCO potrafi zagrać bardzo głośno, a do filmów i podcastów jego stereo ma wyraźnie więcej charakteru niż cienki dźwięk z pojedynczego głośnika.
Krótko: ekran jest jednym z najmocniejszych powodów, by wybrać POCO M8 Pro 5G — duży, ostry, 120-hercowy i wsparty wysokimi pomiarami jasności. Głośniki dobrze domykają ten multimedialny zestaw, choć ich bas nie spodoba się osobom szukającym neutralnego brzmienia. Jeśli oglądasz dużo filmów i grasz, ten kompromis jest łatwy do zaakceptowania; jeśli szukasz małego telefonu albo audio bez podbitego dołu, ten model nie będzie naturalnym wyborem.
Wydajność i termika POCO M8 Pro 5G
POCO M8 Pro 5G korzysta ze Snapdragona 7s Gen 4 w procesie 4 nm: 1 × Cortex-A720 pracuje z częstotliwością 2,7 GHz, trzy kolejne rdzenie A720 osiągają 2,4 GHz, a cztery Cortex-A520 — 1,8 GHz. Za grafikę odpowiada Adreno 810. Wariant 12/512 GB Green łączy ten układ z 12 GB LPDDR4X i 512 GB UFS 2.2; slotu microSD nie ma, więc pojemność jest duża, ale docelowa.
To nie jest historia o flagowym rekordziście, tylko o średniaku, który ma dowieźć płynność bez nerwowych spadków pod obciążeniem. W wykresach GSMArena POCO M8 Pro uzyskało 1228 pkt w GeekBench 6 Single-core, 817222 pkt w AnTuTu 10 oraz 1110 pkt w 3DMark Wild Life Extreme (Highest). Taki zestaw daje konkretny zapas do codziennej pracy i wymagających aplikacji, ale nie uzasadnia obietnicy osiągów z ligi premium.
| Test | Wynik | Wariant i warunki |
|---|---|---|
| GeekBench 6 — Single-core | 1228 pkt | POCO M8 Pro, 12 GB RAM / 512 GB |
| AnTuTu 10 | 817222 pkt | POCO M8 Pro, 12 GB RAM / 512 GB |
| 3DMark Wild Life Extreme (Highest) | 1110 pkt | Adreno 810, 12 GB RAM / 512 GB |
| 3DMark stress test — stability | 99,8% | Test obciążeniowy Wild Life Extreme |
Stabilność pod obciążeniem jest tu ważniejsza niż pierwszy wynik
Najciekawszy punkt testów pojawia się dopiero po benchmarku. W próbie 3DMark najlepsza pętla miała 1110 pkt, najsłabsza 1108 pkt, a stabilność wyniosła 99,8%. Przy dłuższym obciążeniu materiał nie wskazuje na istotny throttling ani nadmierne nagrzewanie. To ważna różnica: wynik startowy nie traci znaczenia po dłuższym obciążeniu — POCO M8 Pro nie musi ratować temperatur kosztem gwałtownego cięcia mocy.
Obserwacja termiczna jest równie ważna jak procent na wykresie: monitoring stres-testu pokazał zakres 33–39°C, a materiał GSMArena opisuje telefon jako niegorący nawet po długim obciążeniu. To nie dowodzi chłodzenia z klasy flagowców, ale w tej klasie sprzętu oznacza komfortowy margines stabilności i mniejsze ryzyko, że dłuższa sesja zamieni się w pokaz throttlingu.
W grach ten zestaw ma sens jako mocny średniak: Adreno 810 i funkcje Snapdragon Elite Gaming pomagają wykorzystać dostępny zapas, a wysoka stabilność jest lepszą wiadomością niż pojedynczy rekord AnTuTu. W materiale nie podano FPS, konkretnych tytułów ani ustawień graficznych, więc nie będę obiecywać określonej płynności. Można rozsądnie oczekiwać sprzętu do wymagających gier w swojej klasie, nie gwarantowanych 60 czy 120 kl./s w każdej produkcji.
Wniosek dla kupującego: POCO M8 Pro 5G jest szybkim i wyjątkowo równym średniakiem do wielozadaniowości oraz dłuższych sesji, ale jego przewaga leży w stabilności, nie w udawaniu telefonu flagowego. Jeśli chcesz dużo mocy bez wyraźnego throttlingu, ten układ broni się bardzo dobrze; jeśli kupujesz wyłącznie dla rekordów i najwyższych ustawień w każdej grze, potrzebujesz wyższej klasy platformy.
Oprogramowanie i łączność: HyperOS 2 daje dużo, ale też męczy reklamami
POCO M8 Pro 5G działa na Androidzie 15 z HyperOS 2. Producent zapowiada cztery duże aktualizacje Androida, co daje temu modelowi sensowną perspektywę wsparcia.
HyperOS 2 rozdziela Centrum powiadomień i Centrum sterowania. To wybór, do którego trzeba się przyzwyczaić, zwłaszcza jeśli wolisz jeden, prostszy panel.
W Galerii dostępna jest podstawowa edycja obrazu wspierana przez AI. To praktyczny dodatek, ale nie argument, by wybierać ten model specjalnie dla funkcji AI.
Największy problem leży gdzie indziej: system ma dużo preinstalowanych aplikacji, pojawiają się częste reklamowe powiadomienia, a reklamy trafiają także do aplikacji takich jak Menedżer plików. Nie ma globalnego przełącznika, który wyłączyłby je wszystkie. Dla osób oczekujących czystego i spokojnego interfejsu HyperOS 2 będzie realnym minusem.
Łączność bezprzewodowa bez eSIM
- 5G, Wi‑Fi 6 i Bluetooth 5.4.
- NFC do płatności zbliżeniowych.
- Dwa fizyczne sloty nanoSIM działają w trybie standby; eSIM nie jest obsługiwany.
- Brak slotu microSD, więc pamięci wewnętrznej nie da się rozbudować.
W codziennym użyciu zestaw wygląda rozsądnie: 5G, Wi‑Fi 6, Bluetooth 5.4 i NFC pokrywają najważniejsze potrzeby. Najbardziej odczuwalnym brakiem jest eSIM, więc osoby korzystające z cyfrowej karty operatora powinny spojrzeć na inny model.
Wariant z 512 GB pamięci łagodzi brak microSD, ale nie usuwa go całkowicie: tej pojemności nie da się później rozszerzyć. POCO M8 Pro 5G ma nowoczesne podstawy łączności, lecz brak eSIM i microSD ogranicza jego elastyczność.
POCO M8 Pro 5G — bateria na długie sesje, ale 100 W bez ładowarki
POCO M8 Pro 5G ma prosty plan na energię: 6500 mAh, szybkie uzupełnianie zapasu i przewodowe ładowanie zwrotne. W europejskim wariancie ten plan działa jednak z gwiazdką — pudełko nie zawiera zasilacza 100 W. Sama bateria wypada mocno, ale największy argument telefonu wymaga własnego akcesorium.
6500 mAh i Active Use: mocny wynik bez mylenia metod
Wynik Active Use Score wynosi 16 godz. 10 min. W rozbiciu na scenariusze telefon osiąga 36 godz. 15 min rozmów, 14 godz. 33 min przeglądania sieci, 24 godz. 47 min odtwarzania wideo i 8 godz. 29 min grania. To wynik zestawu powtarzalnych prób, a nie jedna obietnica identycznego czasu pracy z ekranem w codziennym użyciu — dlatego najuczciwiej czytać go jako porównanie zachowania baterii w konkretnych obciążeniach.
Na tle modeli pokazanych w tym samym zestawieniu POCO M8 Pro 5G jest minimalnie przed Redmi Note 15 Pro+, ale przewaga nie tworzy osobnej ligi. Istotniejszy jest rozkład wyników: granie kończy się wyraźnie wcześniej niż wideo czy rozmowy, więc osoby kupujące telefon głównie do długich sesji z wymagającymi grami nie powinny patrzeć wyłącznie na pojemność ogniwa.
100 W działa szybko — pod warunkiem własnego zasilacza
Przy użyciu 100-watowego zasilacza Xiaomi HyperCharge, przewodu 6 A i włączonego trybu Top Speed telefon odzyskał 46% po 15 minutach oraz 83% po 30 minutach. Pełne ładowanie od 0 do 100% zajęło 47 minut. To bardzo dobry rytm uzupełniania dużego akumulatora — krótka przerwa wystarcza na wiele godzin zapasu, a pełny cykl nie zamienia się w długie czekanie.
| Parametr | Wynik | Znaczenie dla kupującego |
|---|---|---|
| Pojemność | 6500 mAh | Duży zapas energii bez zwiększania częstotliwości szukania gniazdka. |
| Active Use Score | 16:10 h | Wynik porównawczy; nie oznacza jednego, stałego czasu pracy w każdym zastosowaniu. |
| Rozmowy | 36:15 h | Najdłuższy z podanych scenariuszy obciążenia. |
| Przeglądanie sieci | 14:33 h | Praktyczny punkt odniesienia dla lżejszej pracy online. |
| Odtwarzanie wideo | 24:47 h | Duży zapas na długie seanse filmowe. |
| Granie | 8:29 h | Najbardziej wymagający scenariusz skraca czas pracy względem wideo i rozmów. |
| Po 15 minutach | 46% | Szybki zastrzyk energii podczas krótkiej przerwy. |
| Po 30 minutach | 83% | Większość zapasu wraca przed końcem typowej przerwy. |
| Ładowanie 0–100% | 47 min | Pełny pomiar od rozładowania do pełnego akumulatora. |
| Ładowanie przewodowe | Do 100 W | Wymaga zgodnego zasilacza i przewodu 6 A. |
| Ładowanie zwrotne | Do 22,5 W, przewodowe | Może awaryjnie zasilić kompatybilne akcesorium. |
| Ładowarka w europejskim pudełku | Brak | Pełna moc 100 W wymaga dokupienia lub posiadania odpowiedniego zasilacza. |
Ładowanie zwrotne jest, indukcyjnego nie ma
POCO M8 Pro 5G potrafi oddać energię po kablu z mocą do 22,5 W, co ma sens jako awaryjne wsparcie dla słuchawek albo drugiego telefonu. Ładowania bezprzewodowego nie ma, podobnie jak trybu bypass, więc ten model stawia na szybki przewód zamiast wygody stacji indukcyjnej i zasilania omijającego akumulator.
Dla osoby, która chce długo oglądać, przeglądać i okazjonalnie grać, to bardzo mocny pakiet baterii. Kupujesz jednak nie tylko telefon, ale też rozwiązanie kwestii zasilacza: jeśli nie masz kompatybilnej ładowarki 100 W, główna przewaga POCO zostaje częściowo niewykorzystana.
Aparat fotograficzny
Główny aparat jest mocny, reszta szybko odsłania oszczędności
POCO M8 Pro 5G ma wyraźną hierarchię fotograficzną: z tyłu dostajesz 50 MP aparat główny z OIS i 8 MP ultraszeroki, bez teleobiektywu, a z przodu 32 MP aparat stałoogniskowy. Główny moduł robi tu większość roboty. Dodatkowe aparaty są użyteczne, ale nie udają pełnoprawnego zestawu premium.
Dzień: 50 MP daje więcej, niż sugeruje półka
W dobrym świetle główny aparat robi bardzo dobre zdjęcia jak na tę klasę. Ekspozycja jest na ogół trafiona, zakres dynamiki mocny, kolory przyjemnie nasycone, a szczegółów nie brakuje.
Zbliżenia głównym aparatem są całkiem udane. Przybliżenie 2x w dzień wypada przyzwoicie, ale bez teleobiektywu trudno oczekiwać tu mocnego zoomu.
Nocą główny aparat trzyma poziom, ale zoom już nie
Po zmroku główny aparat nadal dostarcza dobre kadry. Zakres dynamiki pozostaje mocny, cienie i światła są dobrze rozwinięte, kolory są przewidywalne, a ostrość jest raczej poprawna niż wybitna — Redmi Note 15 Pro+ ma tu niewielką przewagę — ale POCO nie zamienia nocnych zdjęć w loterię.
Przybliżenie 2x po zmroku pozostaje akceptowalne. 4x wypada na POCO wyraźnie słabiej niż na Redmi, a w wizjerze brakuje nawet osobnego skrótu 4x. Przy nocnym fotografowaniu z dużym przybliżeniem ograniczenia są więc czytelne.
Ultraszeroki i selfie: sprawne, lecz bez ambicji
8 MP ultraszeroki jest miękki zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczegóły wyglądają tak, jakby ktoś przejechał po nich pędzlem, więc szerokie kadry lepiej oglądać w mniejszym rozmiarze. Na pocieszenie zakres dynamiki pozostaje dobry, a odwzorowanie kolorów nie daje większych powodów do narzekania. To aparat do złapania szerszej sceny, nie do późniejszego wycinania detali.
32 MP selfie ma podobny problem z oczekiwaniami. Zdjęcia są raczej niepozorne, a ostrość przeciętna. Zakres dynamiki i odcienie skóry wypadają jednak dobrze, dlatego do zwykłych autoportretów aparat wystarczy, tylko nie ma sensu kupować tego modelu z myślą o wybitnych selfie.
Krótko: POCO M8 Pro 5G broni się głównym aparatem — w dzień jest bardzo dobry, nocą nadal pewny, a 2x pozostaje użyteczne. Jeśli fotografujesz głównie szerokie sceny albo oczekujesz mocnych selfie, miękki ultraszeroki i przeciętna kamera przednia szybko przypomną o oszczędnościach. Zoom 4x także lepiej zostawić konkurencji.
Wideo i selfie: główny aparat daje radę, przedni już mniej
Wideo w POCO M8 Pro 5G ma wyraźną hierarchię. Główny aparat nagrywa 4K przy 30 kl./s oraz 1080p przy 60 kl./s, a przednia kamera również oferuje 1080p/60. To wystarczający zestaw do codziennych nagrań i rolek, ale nie zapowiada telefonu z ambicjami filmowymi na każdym module.
Najlepiej wypada 4K30 z głównego aparatu: nagrania mają dużo szczegółów, szeroki zakres dynamiki i żywe kolory, a stabilizacja jest przyzwoita. To właśnie ten aparat warto wybierać, gdy nagranie ma wyglądać dobrze, a nie tylko dokumentować chwilę.
Pozostałe ogniskowe szybko pokazują granice tego zestawu. Zoom 2× daje użyteczny materiał, natomiast ultrawide jest ograniczony do 1080p30, bez 60 kl./s nawet przy niższej rozdzielczości, a jego obraz jest wyraźnie miękki. Do tego dochodzi brak nagrywania HDR i 4K wyłącznie z głównego aparatu.
Selfie robi 32-megapikselowy aparat o stałej ostrości. Wysoka rozdzielczość nie przekłada się na szczególnie ostry obraz: zdjęcia są raczej przeciętne, choć zakres dynamiki i odcienie skóry wypadają przyjemnie. Kamera przednia nagrywa 1080p60, więc do rozmów, krótkich rolek i zwykłych relacji wystarczy, ale brak autofocusa oraz przeciętna szczegółowość ograniczają ją przy poważniejszym vlogowaniu.
Krótko: POCO M8 Pro 5G ma jedno rozsądne narzędzie do wideo — główny aparat — i kilka trybów, które wyglądają dobrze głównie na papierze. Jeśli nagrywasz głównie w 1×, dostajesz solidny rezultat; jeśli liczysz na elastyczny zestaw do filmowania albo naprawdę dobre selfie, ten model szybko przypomni o swoim średniopółkowym kompromisie.
POCO M8 Pro 5G kontra konkurencja — tu wygrywa pojemnością, nie wszechstronnością
POCO M8 Pro 5G ma bardzo konkretną specjalizację: duży ekran 6,83 cala, akumulator 6500 mAh, ładowanie do 100 W i pamięć 12/512 GB. To mocny pakiet dla osoby, która chce dużo oglądać, przechowywać i ładować krótko. Konkurenci nie odbierają mu tych argumentów — po prostu każdy próbuje wygrać z nim w innym miejscu: wydajnością, aparatami, łącznością albo smuklejszą obudową.
POCO X8 Pro — gdy ważniejsza jest wydajność i mniejszy korpus
Xiaomi POCO X8 Pro zachowuje 12 GB RAM-u, 512 GB pamięci, 6500 mAh i ładowanie 100 W, ale mieści je w znacznie mniejszym ekranie 6,59 cala. Jego przewaga jest zapisana w platformie: Dimensity 8500-Ultra i pamięć UFS 4.1 są wyborem dla kupującego, który woli zapas sprzętowy i poręczniejszy format od największego możliwego panelu. Jeśli właśnie tego szukasz, M8 Pro jest zbyt nastawiony na ekran.
Motorola Edge 60 Pro — więcej funkcji, mniej baterii
Motorola Edge 60 Pro zmienia priorytety: daje eSIM, ładowanie bezprzewodowe 15 W, Wi-Fi 6E i 50-megapikselowy ultraszeroki aparat, a przy tym ma węższą obudowę o szerokości 73,06 mm. W zamian dostajesz 6000 mAh i 90 W, więc POCO pozostaje lepszym wyborem dla osoby, która przede wszystkim chce dużego zapasu energii i szybkiego przewodu. Motorola ma więcej codziennej elastyczności.
HONOR 400 Pro — aparat i mocniejszy układ zamiast wielkiej baterii
Jeśli aparat jest ważniejszy niż pojemność ogniwa, sprawdź HONOR 400 Pro. Jego zestaw obejmuje główny moduł 200 MP, teleobiektyw 50 MP z optycznym zoomem 3×, eSIM, Wi-Fi 7 i ładowanie bezprzewodowe 50 W, a Snapdragon 8 Gen 3 stawia go wyżej w hierarchii sprzętowych ambicji. POCO odpowiada większą baterią 6500 mAh, ale bez teleobiektywu i ładowania indukcyjnego — tu wybór jest wyjątkowo czytelny.
Redmi Note 15 Pro+ — ten sam rozmiar, wyższa rozdzielczość aparatu
Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ jest najbliższym rywalem z tej samej rodziny: również oferuje ekran 6,83 cala, baterię 6500 mAh i ładowanie 100 W, lecz w wersji z rynku ma 8/256 GB zamiast 12/512 GB. Najważniejsza różnica dotyczy aparatu — Redmi korzysta z głównego modułu 200 MP, a w porównaniu źródłowym jego przewaga przy 4-krotnym zbliżeniu nad POCO jest widoczna. M8 Pro broni się większą pamięcią, ale nie ma sensu wybierać go dla fotograficznej wszechstronności.
OnePlus Nord 5 — płynność 144 Hz i mocny środek
OnePlus Nord 5 wybiera inną kartę: ekran 144 Hz, Snapdragon 8s Gen 3, 12/512 GB, akumulator 6800 mAh i Wi-Fi 7. To sensowny kierunek dla kogoś, kto stawia na płynność i wydajność, ale jego 80 W, brak eSIM-u oraz odporność IP65 są mniej bezkompromisowe niż zestaw POCO. Nord 5 wygrywa częstotliwością odświeżania, POCO — szybszym ładowaniem i wyższą klasą ochrony IP68.
Krótko: wybierz POCO M8 Pro 5G, jeśli ekran, bateria i 512 GB są dla Ciebie ważniejsze niż teleobiektyw, eSIM czy bardziej kompaktowa obudowa. Dla wydajności i mniejszego formatu lepszy kierunek wskazuje POCO X8 Pro, dla funkcji aparatu i łączności HONOR 400 Pro albo Motorola Edge 60 Pro, a dla 144 Hz — OnePlus Nord 5. Redmi Note 15 Pro+ ma sens głównie wtedy, gdy chcesz zachować wielki ekran i baterię, ale aparat 200 MP jest dla Ciebie ważniejszy od pamięci 12/512 GB.
POCO M8 Pro 5G — podsumowanie i Subverse Score 7,8/10
POCO M8 Pro 5G ma bardzo wyraźny profil: duży ekran, duża bateria i dużo pamięci są ważniejsze niż fotograficzna wszechstronność. To właśnie ten układ priorytetów powinien decydować o zakupie.
- Wyświetlacz — 9,0/10
- Wydajność — 7,5/10
- Bateria — 8,5/10
- Kamera — 7,0/10
- Gaming — 7,5/10
- Łączność — 7,5/10
Kup, jeśli: chcesz oglądać filmy i grać na dużym AMOLED-zie 120 Hz, potrzebujesz akumulatora 6500 mAh oraz konfiguracji 12/512 GB, a aparat główny ma być po prostu dobry w codziennych zdjęciach.
Nie kupuj, jeśli: oczekujesz teleobiektywu, mocnego ultraszerokiego aparatu, czystego interfejsu bez reklam albo kompletnego zestawu 100 W od razu po otwarciu europejskiego pudełka.
Zalety
- Duży AMOLED 6,83 cala z odświeżaniem 120 Hz, HDR10+ i Dolby Vision.
- Akumulator 6500 mAh oraz ładowanie przewodowe do 100 W.
- Bardzo stabilna wydajność: 99,8% w teście 3DMark Wild Life Extreme Stress Test.
- Główny aparat robi bardzo dobre zdjęcia dzienne i dobre nocne.
Wady
- WOS 772,82 daje 3. miejsce z 5; POCO F7 i POCO X8 Pro oferują wyższą wartość.
- Brak teleobiektywu, miękki ultraszeroki aparat 8 MP i przeciętne selfie.
- HyperOS 2 zasypuje powiadomieniami i reklamami, a europejskie pudełko nie zawiera ładowarki.
- Brak microSD ogranicza późniejszą rozbudowę pamięci 512 GB.
Sprzęt ma charakter, ale ranking wartości nie daje mu taryfy ulgowej.
WOS — Wskaźnik Opłacalności Subverse pokazuje, ile surowej wydajności dostajesz za aktualną cenę: im wyżej, tym lepiej. POCO M8 Pro 5G ma dziś WOS 772,82.
W pięciomodelowym zestawieniu POCO M8 Pro 5G zajmuje 3. miejsce. POCO F7 prowadzi z WOS 1528,64, a POCO X8 Pro jest drugi z wynikiem 1133,87; niżej są Samsung Galaxy A56 5G (686,33) i Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ (686,13).
To nie jest kosmetyczny remis: POCO F7 ma WOS wyższy o 49,44%, więc przy kryterium wydajności za pieniądze M8 Pro zostaje za liderem i drugim POCO. Mocny pakiet sprzętowy nie zmienia rachunku.
Nie polecam. POCO F7 ma wyższy WOS i jest lepszą wartością dla osoby, która kupuje przede wszystkim wydajność za pieniądze.
Źródła i metodologia
Źródło pomiarów i obserwacji testowych: GSMArena.
Jakie są opinie o POCO M8 Pro 5G?
POCO M8 Pro 5G przekonuje ekranem 6,83 cala AMOLED 120 Hz, baterią 6500 mAh z ładowaniem do 100 W, Snapdragonem 7s Gen 4, głównym aparatem 50 MP z OIS i odpornością IP68 w wersji europejskiej. Kompromisy są konkretne: brak microSD, ładowania bezprzewodowego i teleobiektywu, USB-C 2.0 oraz duża obudowa. To wybór przede wszystkim dla ekranu, baterii i odporności, nie dla zoomu ani kompaktowych rozmiarów.
Ile lat wsparcia będzie otrzymywał telefon POCO M8 Pro 5G?
Dla POCO M8 Pro 5G podano 5 lat wsparcia, a materiał dotyczący telefonu z Androidem 15 i HyperOS 2 mówi też o maksymalnie czterech dużych aktualizacjach Androida. Nie ma podstaw, by dopisywać konkretną datę końca wsparcia ani dokładny harmonogram kolejnych wersji.
Czy POCO M8 Pro ma ładowanie indukcyjne?
Nie. POCO M8 Pro 5G obsługuje przewodowe ładowanie z mocą do 100 W oraz przewodowe ładowanie zwrotne 22,5 W, ale nie ma ładowania bezprzewodowego.
Jaki procesor ma Xiaomi POCO M8 Pro?
To Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 wykonany w procesie 4 nm. Układ ma osiem rdzeni, taktowanie do 2,7 GHz i grafikę Adreno 810.
Jakie warianty pamięci ma POCO M8 Pro 5G?
Dostępne są warianty 8 GB RAM + 256 GB, 12 GB + 256 GB oraz 12 GB + 512 GB, z pamięcią UFS 2.2. Slotu microSD nie ma, więc pojemność trzeba wybrać przed zakupem.
Ile kosztuje POCO M8 Pro 5G?
Aktualną cenę i dostępność sprawdź w bieżących ofertach przy recenzji — zależą od wariantu, regionu i sprzedawcy. Nie podaję jednej kwoty, która szybko mogłaby się zdezaktualizować.







Dodaj komentarz